Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Престъпността е реален проблем, а превенцията е на хартия, казва вътрешният зам.-министър

22 април 2013, 17:12 часа • 4826 прочитания

Превенцията на престъпността остава до голяма степен на хартия, заяви зам. министърът на вътрешните работи Филип Гунев по време на кръглата маса на тема "Партньорството между полицията, местната власт и гражданите за превенция на престъпността на местно ниво", предаде БГНЕС.

"Не са направени нужните инвестиции, има още доста какво да се желае от гледна точка на сътрудничество между различните министерства", каза още Гунев и подчерта "Местната власт може да играе значителна роля при осъществяване на реални политики с реален ефект".

Според него случващото се в последните месеци в село Мечка е добър пример за това как трябва да се случат нещата. "След като се направиха допълнителни инвестиции, разположиха се 12 камери и 4 служители на МВР са там денонощно, престъпността намаля двойно, но пак продължава да е два пъти по-висока от средната за страната. В дългосрочен план едва ли бихме могли да очакваме нещо по-различно при положение че там има дълбок социално-икономически проблем, чието решаване е извън възможностите на МВР", коментира зам. министърът.

"Аз не съм оптимист за подобен род места, където не успяваме да съсредоточим целият ресурс на държавата от гледна точка на инвестиции, на социално-икономически мерки, защото те са дългосрочното решение", каза още той. "Не искаме хората в такива населени места да живеят в полицейска държава, в която са обградени от камери и десетки полицаи. Дългосрочните решения са с намаляване на бедността и увеличаване на образователния ценз на хората", добави зам. министър Гунев.

"В последните години наблюдаваме тревожни тенденции при конвенционалната престъпност и нарастване на несигурността в обществото. Това несъмнено поставя под съмнение доверието на гражданите в полицията и другите държавни институции", заяви от своя страна зам. директорът на ГД "Национална полиция" Милчо Енев.

"Игнорирайки очакванията на гражданите и участието им в решаването на проблемите на сигурността институциите определят приоритети, които не винаги отговарят на обществените потребности. Отчитаме сериозни резерви, свързани с връзките между полицейските институции, местните органи на държавната власт и самоуправлението, обществените организации и населението. Има необходимост от качествена промяна на управленската ни стратегия, насочена към налагането на коренно различна социална роля на правоохранителните органи и установяване на партньорство с обществото по противодействие на престъпността" , добави той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес