Съюзът на глухите в Пловдив поиска жестономичният език да стане официален за България . Те се позоваха на решение на ООН за това си искане.
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Това означава във ведомства и институции да има жестономични преводачи. От Съюза благодариха на пловдивския депутат Захари Георгиев за последователното отстояване на техните права чрез закона за тел. 112 . Сега поискаха да го ангажират и с каузата за жестономичния език.
Захари Георгиев обеща да се запознае по-задълбочено с материята. Във връзка с възможността за изпращане на SMS-и на спешния номер 112 той съобщи, че законопроектът му среща съпротива главно от страна на мобилните оператори. От Спешния център на 112 вече са приели поправките и дори ги доразвиват, поясни пловдивският депутат. В България има над 200 000 хора с говорни и слухови увреждания. Те трябва да имат достъп до спешна помощ в случай на нужда, категоричен е Георгиев. .
Глухите у нас са дискриминирани, безработицата сред младите нечуващи е най-висока - 9 от 10 младежи нямат работа, сочи статистиката на Съюза. Тяхната надежда е в позицията на вицепремиерът Бобева, която заяви, че предприятия на хора с увреждания ще бъдат подпомагани с обществени поръчки. Промените в ЗОП минаха на първо четене и действително дават възможност за стимулиране, каза Захари Георгиев.
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки