Над 70 на 100 от потребителите, които пазаруват за Коледа онлайн, ще подарят играчки и сувенири, пише "Труд". Според изданието, най-преглеждани през последния месец в интернет са обявите за продажба на игрови конзоли. Статистиката показва, че потребителите са склонни да дадат до 400 лева за такава игра. Сред най-търсените предложения са и тези, за мобилни телефони с цена до 820 лева.
Още: Прогноза за времето - 27 декември (петък)
Още: Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Интересен факт е, че на челните места в първенството попадат и кухненските ножове. Те са в топ 5 класацията за стоки до 20 лева. За сравнение, като подарък за Коледа през 2018 г. най-купуваните играчки за деца са били занимателните и образователни игри. Преди коледните празници миналата година са се харчили пари и за тротинетки и велосипеди. А година по-рано най-търсени са били радиоуправляемите играчки.
По повод традиционното по-засилено пазаруване по време на коледните и новогодишни празници от Национална асоциация за защита на потребителите припомнят няколко основни права, с цел да се предпазят хората от измами. Такова, например е, че купувачите имат право на обезщетение за закъсняла пратка.
“Изпадайки в невъзможност да изпълни поетите ангажименти към своите потребители, продавачът ги е подвел, т.е. нанесъл им е материални и нематериални вреди. Подобна практика би следвало да бъде санкционирана от контролния орган, като нелоялна”, коментира пред “Труд” председателят на Националната асоциация за защита на потребителите Стоил Алипиев.
Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Специално за празниците пък Министерството на туризма също излезе със съвети. Например - да проверим какъв е статутът на туроператора ни, ако ползваме такъв за предстояща ваканция. При възможност редно е да бъде посетен офиса на туроператора и на място клиентите да запознаят с документите за дейността му според изискванията на Закона за туризма, които са публични. При възможност редно е да бъде посетен офиса на туроператора и на място клиентите да запознаят с документите за дейността му според изискванията на Закона за туризма, които са публични.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Министерството поддържа на сайта си горещ телефон за сигнали за нередности по Закона за туризма – номерът е 02/90 46 895. На сайта е обявена и горещата линия на потребителите. Поместена е също подробна информация какво трябва да знаете, преди да предприемете организирано туристическо пътуване до желана от вас - вижте ТУК!