Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правозащитници отчитат ръст на ксенофобията и нетолерантността в България

22 февруари 2018, 13:45 часа • 1586 прочитания

Нежелание на българските власти да се ангажират по имигрантските въпроси на фона на все по-осезаем климат на ксенофобия и нетолерантност към различните.

Това става ясно от годишния доклад на правозащитната организация Amnesty International.

От документа става ясно, че бежанският натиск е отпаднал, но лошото третиране на нелегално влезли у нас лица продължава и все още няма ефективни механизми за интеграция на тези, които желаят да останат у нас. Като пример се посочва случаят в Елин Пелин, при който сирийско семейство с хуманитарен статут не беше допуснато от кмета, обявил публично, че мюсюлмани от арабската страна не са добре дошли.

Проблем е и отношението към непридружените деца, много от които нямат достъп до училище и правна помощ. Правозащитниците критикуват и ограниченията за придвижването на регистрираните мигранти, както и неизпълнените ангажименти за приемане на лица, задържани в Гърция и Турция.

В същото време речта на омразата и последващите от нея престъпления продължават да бъдат проблем, отчитат от Amnesty. Подобна реторика се е чувала и от влезлите във властта Обединени патриоти, които са посочен като организатори на „масови антиромски демонстрации” включително в Асеновград. Проблеми имат не само представителите на различни етнически малцинства, но и хората с увреждания, които са лишени от възможност за самостоятелен живот, пише още в доклада.

От организацията виждат и ясен модел на „заплахи, политически натиск и нападения” срещу журналисти. Като пример са дадени заплахите отправени от Антон Тодоров (ГЕРБ) и Валери Симеонов (ОП/НФСБ) по адрес на водещия Виктор Николаев, че може да загуби мястото си, ако не се откаже от темата за спорния конкурс за нови изтребители. Припомня се, че официални последици за двамата не е имало.

Като цяло, според доклада, медиите у нас са „здраво под контрола на политически партии и местни олигарси”.

Ситуацията по света 

Пропитите с омраза политики допринесоха за многобройни нарушения на човешките права по света през 2017 г., пише още доклада.

Amnesty International упреква "лидерите на най-богатите страни" за подхода им към мигрантската криза и отбелязва, че в съвременния свят не могат да се намерят истински световни ръководители, които биха могли да станат твърди защитници на спазването на човешките права".

"Неприкрито изпълнената с омраза стъпка на правителството на САЩ, което през януари забрани влизането на хора от няколко страни с преобладаващо мюсюлманско население, зададе тон за цяла година, през която провежданата от световните лидери политика на омраза доведе до изключително опасни последици", заявява още генералният секретар на организацията, Салил Шети, цитиран от bTV.

Сред лидерите на страните, в които правата на човека са грубо нарушавани, Amnesty посочва САЩ, Русия, Египет, Филипините, Венецуела и Китай.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес