Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ПП-ДБ внесе законопроект за защита на трафичните данни на потребителите

28 февруари 2024, 16:59 часа • 3265 прочитания

Трафичните данни на потребителите ще бъдат съхранявани от телекоми и други интернет доставчици в криптиран вид и само съдът ще може да ги декриптира при нужда от разследване и предотвратяване на тежки престъпления. Това предвиждат промени в Закона за електронните съобщения, внесени в Народното събрание от Божидар Божанов и група народни представители от "Продължаваме Промяната - Демократична България".

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Промените ще предотвратят използването на информацията за профилиране и следене, като в същото време няма да се поставят пречки пред легитимното им използване за разследване на тежки престъпления. Още: Европейският съд удари шамар на България за следене и подслушване на хора

"Поводът е решение на Съда на ЕС, който преди година и половина обяви нашия закон за противоречащ на правото на ЕС заради неизбирателното съхранение на данните, което позволява прецизно профилиране на гражданите и заради липсата на уведомления за осъществения достъп", казва Божанов.

Няма да е тайна

Измененията предвиждат още уведомяване на лицата, чиито трафични данни са поискани, след като отпадне необходимостта тях (когато престъплението е предотвратено, досъдебното производство е прекратено и др.). "Важно е да знаем кога разследващите органи използват наши трафични данни дори когато това е с разрешение на съда", категоричен е Божидар Божанов. Още: Съдът на ЕС: Германският закон за събиране на данни нарушава законодателството на общността

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Законопроектът предвижда и реформа в регистрите за съхранение на искания за предоставяне на трафични данни, тъй като към момента исканията до съда за разрешение се пазят в хартиени регистри по места и това не позволява нужната проследимост, отчетност и адекватен контрол върху процеса. Такава реформа е необходима отдавна, за да бъдат защитени данните на гражданите от неправомерно използване", каза още Божанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес