В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов разговаря с полк. о.з. Диман Георгиев - магистър по международна, национална и военна сигурност от НВУ „Васил Левски“ и Националния университет по отбраната във Вашингтон. Участва в международни мироопазващи операции в Ирак, Афганистан и Босна и Херцеговина.
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Според полк. о.з. Диман Георгиев скандалът с доклада, който е изготвен и подписан от зам.-председателя на ДАНС поставя много въпроси. Гостът напомня, че Деньо Денев е назначен от сегашното правителство и всички обвинения, че това е някакъв предварителен план, несъгласуван с тях, от една страна увисват. От друга страна скандалът поставя въпроса, дали правителството разполага с хора, които споделят неговата политика за националната сигурност и външната политика. „Другият въпрос е: защо този доклад е без гриф за секретност. Ако е имало някакви тайни, той би трябвало да бъде със съответния гриф и да не бъде разпространяван. Аз вече четох този доклад, не знам дали е оригинала, но от това което прочетох стават ясни няколко неща. Първо, че докладът е неправомерно предоставен и неправомерно разпространен, и че той влияе много силно на изборния процес. …… А повлиявайки това значи, че хора, които нямат право да влияят на политическия процес в страната, във всеки момент те могат да го тласнат в посока, която да бъде във вреда на националната сигурност, на държавата и на обществото като цяло.“ Още: Истинските мотиви на БКП за съвършено безнадеждния за времето си метеж през 1923 г. (ВИДЕО)
Полк. о.з. Диман Георгиев споделя, че в момента Военното контраразузнаване, което от 2008 г е част от ДАНС, не е подчинено на министъра на отбраната и съответно нито той, нито началника на отбраната могат да му поставят задачи. „Сега министърът на отбраната остава без лост, в който може да следи какво се случва в армията, защото в момента основният проблем в държавата, на нашата национална сигурност, това са руските влияния. А руските влияния, този който би трябвало да ги спира, това на първо място е правителството, защото то имайки прозападна, про-НАТО политика, трябва да провежда съответните политики и да приема съответните решения за спиране на това влияние. Какво правим, когато правителството има една визия, провежда една политика, а шефа на ДАНС, в случая Пламен Тончев, е назначен от Президента? Той има задължения само към него, той се отчита към него, от него излизат докладите такива, каквито той смята че неговия „господар“ би искал да излязат.“
Според полк. о.з. Д. Георгиев ДАНС и прокуратурата действат като политически субекти. „Те управляват политиката и много често се случва така, че всъщност те са тези, които решават какво ще се случва в държавата. Аз си мисля, че точно те трябва да бъдат политически субекти, но мястото, където трябва да им се търси отговорност, това е Народното събрание, което се избира на съответните избори. За мен проблемът в момента е тази безотговорност на службите.“Още: За Свищов, "изгорялството" и летище "Анри Коанда" (ВИДЕО)
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
Шефовете на служби, хората в службите трябва да работят без да се страхуват, че ако напишат истината в съответния доклад, това няма да се върне като бумеранг срещу тях и те да загубят службата си за това че работят в интерес на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
Целият разговор на Васил Данов с полк. о.з. Диман Георгиев можете да гледате във видеото: