Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Похарчихме 2,5 млн. лева за регистър за хората с увреждания - сега ще проверяваме за какво сме платили

07 август 2018, 15:10 часа • 2208 прочитания

След като лично по думите на премиера Бойко Борисов се оказа, че държавата е дала 2,5 млн. лева за информационна система за хората с увреждания, сега правителството почва работа върху "интегрирано административно и социално обслужване на хората с увреждания и свързаните с тях услуги". Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев след среща с представители на национално-представените организации на хората с увреждания и родители на деца с увреждания, министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и омбудсмана Мая Манолова.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Припомняме, че в края на юли, след големия протест на хората с увреждания, Борисов проведе две срещи с тях. След първата той обяви следното: "Министерството на здравеопазването е много напред с информационната система – налична е в момента, платени са за нея близо 2 млн. лева, но се оказва, че според едните колеги не носи никаква информация. Допълнителни 500 хил. лева сме дали за тази информационна система за хората с увреждания, а се оказва, че не работи. Значи правителството е осигурило достатъчно средства, но целият контрол, организация и практика и се оказва, че не е достатъчно ефективна. Много агенции, много неправителствени организации, много министерства, много пари – и ефектът е накрая, че има протест".

Сега обаче щяло да бъде назначена проверка на сега действащия регистър и при наличие на съмнение за целесъобразността на инвестицията, ще бъде извършен одит от специализираната за това дирекция към Министерството на финансите.

До края на септември работна група към здравното министерство ще разработи механизъм за плащане, оценка на качеството и контрол на медицинските изделия за хората с увреждания. Дотогава Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето ще проверят всички дневни центрове за пълнолетни хора с увреждания и част от дневните центрове за деца и младежи с увреждания, заяви министър Петков. Резултатите ще бъдат обобщени в доклад през октомври.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

До края на седмицата Министерството на труда и социалната политика ще представи проект на Закон за хората с увреждания, в който ще бъдат отразени бележките на родителите и организациите на хората с увреждания. Проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане най-късно до края на месец август, за да може да бъде разгледан от Министерския съвет и до края на месец септември да бъде внесен в Народното събрание. Точно този закон е считан за основния от държавата в пакета законодателни мерки, които се предлагат. Другите два законопроекта са за социалните услуги и за личната помощ, като вторият е дело на омбудсмана Мая Манолова, в сътрудничество с инициативата на майките на деца с увреждания "Системата ни убива".

В официалния си профил във Facebook от "Системата ни убива" коментираха случилото се така: "На първо място проблемът с регистъра - лично Дончев се е заел! Даде екстремни срокове за изготвянето му! Проверил е до сега съществуващият и констатира, че не работи. Трябва да е съвсем нов! Утре внасят в МС предложение и започват работа! До 15.10.2018 трябва да има профил на всеки човек с увреждане, да се “източи” информация от всички източници, да се стикова и направи в работещ вариант! А дано!"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес