Истинските чудеса са под земята. Или поне с такова впечатление ще остане човек, ако има късмета да е сред малцината хора, които могат да се впуснат в недрата на единствения подземен рудник в България за добив на злато и мед - рудник “Челопеч”.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Миналата седмица екипът ни ви показа най-новия рудник в страната - “Ада тепе” в Крумовград. Той, както и този в Челопеч се стопанисват от канадската компания “Дънди Прешъс Металс”.
Но и двата рудника се управляват от изцяло български мениджмънт. Затова всички технологични чудеса, които компанията представя тук, са плод на нашия роден талант и възможности.
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
Снимка: Александър Македонски
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
Още: Документалният филм за Милен Цветков: Обявиха датата на премиерата (ТРЕЙЛЪР)
За разлика от рудника в Крумовград, този в Челопеч има дълга история. Находките на злато и мед тук са известни още от древността. Известният геолог Ами Буе първи описва находките тук през далечната 1840 година. Впоследствие преди Втората световна война е създаден българо-немски консорциум, който стопанисва находището.
Снимка: Александър Македонски
Още: Иван Христов пред Actualno.com: Трябват промени в много институции, включително и в НФЦ
Още: Синдикалист: Железницата е в лошо състояние отпреди 35 години
Рудникът в този му вид обаче започва да се формира през 1954 година. Дънди Прешъс Металс придобива активите му през 2003 година и тогава започва стремглавото му модернизиране. Така например те въвеждат тук гумено-транспортната лента, която значително оптимизира добивите. Въвеждат строги мерки за сигурност и безопасност, които драстично намаляват инцидентите.
Снимка: Александър Македонски
Днес подземният рудник за медно-златна руда е доказан лидер в иновациите и разполага със 100% надеждно wi-fi покритие на 600 метра под земята, трансфер на данни в реално време и дистанционна система за управление на тежките машини.
В специалния ни репортаж, който подготвихме с репортера Александра Йошева и оператора Александър Македонски ще ви покажем две нововъведения, които затвърждават лидерската технологична позиция на компанията: Първо - въвеждането на първия дрон с автономно управление за сканиране и събиране на данни.
Второ - въвеждането на първите в страната електрически карети и товарачи. Да, “електричките” слизат и под земята. Но с тази разлика, че тези тук долу тежат по 50 тона и могат да работят на ток приблизително по 3 часа.
Всичко за подземните дронове и 50-тонните електрички, може да научите във видеото ни:
ОЩЕ: Крумовград - рецептата да се завърнеш в бащината къща