Освен Великден и 138 години от приемането на Търновската конституция, днес има и друга значима годишнина - 92 години от страшния атентат в църквата "Св. Неделя". Той е извършен от крайнолеви дейци на Военната организация на Българската комунистическа партия.
Още: Най-важните новини за деня: 18 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 19 април 2025 г. (събота)
Атентатът е извършен на Велики Четвъртък – 16 април 1925 г., когато в църквата се провежда церемония по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други дейци на комунистите. При атентата крайно левите дейци взривяват покрива на църквата „Св. Неделя“. Това е най-тежкият терористичен акт в историята на България, при него загиват 213 души, сред които 20 жени и 10 деца, както и голяма част от елита на армията ни, изнесъл войните за национално освобождение и обединение от 1912 - 1913 г. и 1915 - 1918 г. Ранените при атаката са цели 500, припомня Агенция "Фокус"
Целта на терористичния акт е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната, включително Цар Борис III. Планът на атентаторите предвижда първо да бъде убит достатъчно високопоставен човек, чието опело да събере политическия и военен елит в църквата, за да се предизвика по-голям отзвук от взрива. Затова е взето решението да бъде убит генерал Константин Георгиев, депутат от управляващия Демократически сговор. Генералът е убит от е убит от Атанас Тодовичин пред църквата „Св. Седмочисленици".
При атентата в „Св. Неделя“ всички членове на правителството се отървават само с леки наранявания. Атентатът заварва Цар Борис III, който също е трябвало да присъства на опелото, на път за катедралата.
Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато
Още: Интензивен трафик и специализирана операция на "Пътна полиция" - кога и къде
Снимка: Уикипедия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР с важно предупреждение към пътуващите до Колумбия
Още: Валежи днес и в събота, но ще се опъне като пране за Великден: Времето с проф. Георги Рачев