20 души се събраха пред Народния театър "Иван Вазов", за да почетат жертвите от ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г.
Аварията, която се случи преди 3 годни в японската провинция Фукушима е световен проблем и България също ще търпи щети. От една страна те ще бъдат свързани с цялата морска храна, която се консумира, а от друга – нивата на радиоактивност, които се разпространиха по целия свят.
Световният океан също обменя води и продължаващите вече трета година замърсявания и тонове радиоактивна вода достигат и до нас. Това заяви съпредседателят на ПП "Зелените" Борислав Сандов, предаде репортер на БГНЕС.
"Вследствие на тежката авария се оказа, че щетите вече са 130 млрд. долара и по оценка на експерти те ще достигнат около 400-500 млрд. долара. Това е непосилно за една икономика от мащаба на европейските, а още по-малко за българската", подчерта съпредседателят на "Зелените".
Сандов каза, че в радиус от 80 км от АЕЦ "Даичи", има много тежки замърсявания, които могат да се предотвратят трудно. Над 150 хиляди са хората, които са евакуирани и те най-вероятно няма да се завърнат. Има и 26 случая на деца с рак на щитовидната жлеза. Замърсяването е достигнало и до Западния бряг на САЩ, а във всички проби на риба тон има над 10 пъти завишаване на цезия.
"В Българя този урок не беше научен и ние продължаваме да живеем в илюзията за сигурна и евтина ядрена енергетика. Ние сме и абсолютно неподготвени за реакция при подобна криза, а заделеният бюджет за застраховка е само 45 млн. евро. Това е малък и незначителен паричен фонд", обясни Сандов и съобщи, че "Зелените" ще проведат информационна кампания за кризисна комуникация и подготвеност при бедствия и аварии.
През юни ще има и кръгла маса, на която ще участват организации от Балканите. Според съпредседателя на "Зелените", в района на Козлодуй и Силистра неселението не е подготвено за реакция при подобна криза и тъкмо това налага организацията на подобни кампании.