Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По трасето на "Струма" през Кресненското дефиле ще има 5 тунела

20 септември 2016, 12:15 часа • 1823 прочитания

По трасето, което минава по Кресненското плато, ще има 5 тунела с различна дължина, като най-дългия ще бъде около 1,7 км. Другите са с по-малка дължина. По този начин избягваме големите надлежни наклони, защото се качваме високо горе. Това ще бъде предизвикателството пред проектантите и строителите.

Това каза пред журналисти председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров, във връзка с изграждането на АМ "Струма", предаде Фокус.

"Втората посока, от Кулата към София, ще минава източно от Кресненското дефиле, на няколко километра, по изцяло нов терен, с минимално удължение, може би 3 - 4 километра. Там пътното платно ще бъде с две ленти за движение в една посока и ще има безконфликтно преминаване. Ще има отливания за съответните населени места и няма да има кръстовища”, посочи той.

„Максималната скорост за това трасе ще бъде като за скоростен път, предполагам около 150 км”, коментира Лазар Лазаров.

„Направлението от София към Кулата минава по съществуващото трасе, със съответната реконструкция на пътното платно и с всички видове мерки, които ще бъдат необходими за запазване на съответната флора и фауна и защитени видове”, обясни той. „Ще има много виедукти, тъй като се премостват много дълбоки дерета. Височината на виедуктите ще бъде повече от 100 метра или около 100 метра по първоначални данни”, каза още той.

Отсечките по автомагистрала „Струма“ са в напреднал етап и са безпроблемни, допълни Лазаров. „Магистралата, която е доста интересна, е завършването и свързването на „Струма“ на Лот 2 с Лот 4. Лот 3 е разделен на няколко отсечки. В 3.1 има пътен участък, който включва тунел Железница. Той още е в процедура за избор на изпълнител. Тези отсечки са в много напреднал етап. Те са безпроблемни. Акцентът е върху Лот 3.2 или преминаването на Кресненското дефиле. В годините назад за това трасе са правени много проекти, но все още няма окончателен“, обясни инж. Лазаров.

По думите му наличието на големия трафик по дефилето не щади природата. „Колкото по-рано намерим алтернатива на това трасе, толкова по-добре. С екологичните организации вървим в една посока. На самата Кресна ще има изпълнен обходен път. Този обект ще е предизвикателство за строителството до този момент в България като най-тежък терен, през който се преминава. Съществуващият път, имайки предвид, че преминаваме през защитените територии, там ще бъде направена реконструкция за опазването на околната среда. Надявам се през 2017 г. да започне физическото изпълнените на Лот 3.2“, допълни председателят на УС на АПИ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес