Платформата "Истински мед" публикува оценка на въздействието на програмата "Осинови кошер" за 2022 година.
Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си
Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!
Бии Смарт Текнолоджис АД, компанията, която стои зад платформата "Истински мед" публикува резултатите от оценката на въздействието на компанията за 2022 година. Оценката показва приноса от дейността ѝ и най-вече програмата "Осинови кошер" в няколко направления - икономически ползи от опрашването, оперативна и финансова устойчивост на пчеларите от програмата и допълнителни приходи в икономиката.
Приносът на пчелите, които са част от "Осинови кошер" за опрашване на земеделска продукция се оценява на 1.7 милиона лева, като площта на опрашване, която те покриват е 791 км2.
Средната изкупна цена на меда, която дружеството заплаща е с 22% по-висока от официалната средна цена за страната или с 1,69 лв. повече за 1кг мед. Така само през 2022 година приходът на пчеларите за продукцията им закупена от програмата е 106 303 лв.
Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Снимка: Actualno.com
По-високият доход на пчеларите води и до генериране на допълнителни приходи в местната икономика. Общата допълнителна добавена стойност за българската икономика от приходите на пчеларите в резултат на дейността на “Истински мед” възлиза на 660 784 лв., като 148 212 са в резултат на по-високите изкупни цени. ОЩЕ: Без пчелите няма бъдеще: Защо пчелите са от съществено значение за живота ни (ВИДЕО)
“Желанието ни беше да изчислим какви реално са ползите за пчеларите и обществото благодарение на програмата ни и да добавим стойност за всички наши клиенти, които подкрепят каузата на “Истински мед” за опазване на пчелите. Компаниите, осиновили кошер, имат възможност да включат данните в техните доклади за устойчивост. Гордеем се, че благодарение на приходите, които пчеларите имат от нас, те не се отказват от пчеларството и по този начин има повече пчели в България”, коментира Сергей Петров, изпълнителен директор на Бии Смарт Текнолоджис АД.
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата
Изчисленията са направени от denkstatt България по специална методология и са базирани на метода на производствената функция.
С подкрепата на denkstatt България е разработена и ESG стратегията на компанията. Основните стълбове, на които стъпва ESG политиката на “Истински мед”, са опазването на биоразнообразието, подкрепа на пчеларите и грижата за околната среда. Приоритетните теми, по които се работи и са база за бизнес стратегията на компанията, са:
● Биоразнообразие;
● Икономически принос;
● Инвестиции в устойчиви и иновативни продукти;
● Устойчиви решения;
● Контрол / Проследяване на веригата на доставки и продажби.