В Плана за възстановяване и устойчивост ще се въведе реформа за създаване на държавно предприятие „Конверсия на въглищни региони“. Това заяви на брифинг в Министерски съвет служебният вицепремиер Атанас Пеканов. Изказването дойде след среща със синдикатите КТ „Подкрепа“ и КНСБ при служебния премиер Стефан Янев, на която бяха обсъдени въпроси от енергийната сфера.
Още: Внимание: Опасност от лавини в планините
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
„Периодът на извеждане на централи в бъдещето ще изисква сериозна рекултивация, подготовка на терени, която е свързана с много нови работни места. Подобно държавно предприятие ще даде възможността работници и служители, чийто договори с енергийни и минни дружества са прекратени, да преминават като работници и служители в това предприятие“, обясни той.
Според Пеканов по този начин държавата ще може да адресира рисковете и да даде сигурност на хората.
Планът за възстановяване ще бъде предаден на Брюксел този петък (15 октомври). Интересен момент е, че синдикатите поискаха да го видят още вчера, на специализирана дискусия, преди да бъде предаден, само че държавни представители казаха, че още не са готови да го дават.
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
"Друго важно нещо, което предстои е, че ние отворихме темата за индикативна дата за излизане от въглищата. Ние трябва да се борим тя да е най-далече във времето.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Ако продължаваме да мълчим по темата и да не взимаме решения, ще изгубим възможност да получим значително много европейски средства, които да използваме именно за този преход.
Поставянето на такава дата ще ни помогне да отключим парите по фонда за справедлив преход – 2,4 млрд. лв., от които ние смятаме, че около 1,7 млрд. лв. трябва да отидат за Маришкия басейн. Именно с тези средства ще могат да бъдат открити нови работни места", добави Пеканов.