"Не на пестицидите" – под това мото българските пчелари ще започнат протест в опит да защитят поминъка си и да не позволяват непоправимо увреждане на пчелната популация в България.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Първият протест вече беше проведен в Шуменско. Той стана факт през миналата седмица. Освен там предстоят протести във Варна, Силистра, Разград и Търговище. На 22 април, когато честваме Международният ден на Земята, ще има протест и в София.
Пчеларите посочват, че техният поминък не се защитава нито от държавата, нито от Европейския съюз. Те изявяват бурно недоволство и заради факта, че българският представител в експертната комисия към Дирекция „Земеделие” в Европейската комисия не е гласувал категорично за въвеждане на забрана за третиране с пестициди като мярка за спасяване на пчелните семейства. В Общата селскостопанска политика (ОСП) все още няма приети мерки, които да защитават и урегулират пчеларския сектор.
Масовото измиране на семействата е от отравянето от тези препарати. В момента до 20 април в тези пчелини се подменя старата пчела с новата пчела. Ако е попаднал такъв прашец, който е третиран със забранени пестициди, ние обричаме нашите семейства на гибел, на масова гибел. Пчелата,благодарение на нея, съществува света,” коментира пред bTV Венета Георгиева, потомствен пчелар и стопанин на над 200 пчелни семейства.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Около 200 хиляди пчели са измрели през 2012 г. в България, при капацитет за отглеждане за над 1 милион. Това са около 20% от българските пчели. Масовото изчезване на насекомите застрашава не просто реколтата, но и самото съществуване на природата и хората във вида, в който ги познаваме, предупреждават еколози и фермери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!