Трябва да има по-сериозни санкции за тези, които не спазват изискването да се кара със зимни гуми, когато става въпрос за леки автомобили и съответно с по-голяма дебелина на грайфера, когато става въпрос за тежкотоварни автомобили. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на пресконференция, свързана с готовността за поддържане на републиканската пътна мрежа при зимни условия, предаде „Фокус”.
„Зимните гуми на леките коли и грайферите на тежкотоварните превозни средства при зимни условия са много голям проблем, с който се срещаме. С него ще са свързани и дебатите, които ще проведем през следващите седмици. С доклада си до министър-председателя от АПИ са предложили и да има изискване за увеличаване на грайфера на гумите на тежкотоварните превозни средства, защото при едно завъртане те са тези, които създават произшествие и невъзможност да се почисти един път”, коментира министър Павлова.
Има предложение още на границата да не се допускат за движение ТИР-ове, които не са посготвени за зимни условия, заяви Павлова.
„Анализът, който направихме, показва, че най-големите инциденти, задръствания и препятствия за почистването на снега по пътищата се предизвикват от ТИР-овете, които масово не спазват забраните за движение и нямат дълбочина на грайферите”, разясни Павлова.
Ще се настоява минимум на необжалваемите санкции за тежкотоварните автомобили, които карат без грайфери, да достигат до 150 лв.
Тя припомни, че вече има и създаден междуведомствен координационен щаб, който функционира за организация на движението и координация на действията на институциите за зимна готовност.
„АПИ провери и дали сред машините, които са декларирани, че ще работят на републиканските, пътища не са декларирани и в общините. Към днешна дата няма установени несъответствия. Това разбира се не означава, че такива няма да се появяват през зимата, затова този процес ще продължава да се следи от АПИ по регистрационните номера на всички тези автомобили”, отбеляза министър Павлова.
По думите й, ситуационният център на АПИ, както винаги работи 24-часов решим.
„За нас, за да се справим с обстановката в зимни условия са необходими три елемента - машините да са на място и на време, да са оборудвани с акумулатори и да имат шофьори. Друг проблем, с който се сблъскваме всяка година, е и липсата на шофьори, които да работят на 24-часови смени. Това често е бил поводът и причините те да не излязат на време”, обясни министърът.
„Съвместно с екипите на Автомобилна администрация и МВР АПИ е направила и проверка дали самата техника е в добро състояние. Установи се, че не на цялата техника имаме работещи акумулатори, не всички гребла са в състояние, в което могат да бъдат използвани, така че част от техниката, въпреки, че е налице, не е в добро експлоатационно състояние и не е добре подготвена за зимата. Издадени са инструкции, които фирмите трябва да предприемат и ако не ги изпълнят ще бъдат санкционирани”, каза още тя.