Топлинната енергия да поскъпне с около 22 % от 1 юли 2020 г. спрямо сега действащата си цена, която бе променена през май, предвиждат от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Утре комисията ще огласи на открито заседание доклада си за бъдещата едногодишна цена на парното и топлата вода.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Най-голямо ще е поскъпването при "Топлофикация София", която има най-много клиенти в страната и реално оказва най-голяма тежест при общата корекция и тя близка до тази на столичното дружество. От юли столичани ще плащат с над 22 на сто повече за парно, във Враца вдигането е със 17.5%, в Разград – с 16 на сто, в Бургас – над 15 процента, във Велико Търново – с близо 9 на сто, във Варна увеличението се предвижда да бъде 7.5 процента, а в Плевен – близо 3 на сто.
На места обаче цените ще поевтинеят допълнително. Абонатите на русенската топлофикация ще плащат с 10.7 на сто по-ниски сметки спрямо сегашните, ползвателите на парно в Габрово – с под 8 на сто намаление, на "ЕВН Топлофикация" в Пловдив, където спадът ще е близо 2 процента, и в Перник, но там поевтиняването ще е незначително. Дружествата в Русе, Габрово и Перник работят на въглища.
Докладът на КЕВР можете да видите ТУК.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Припомняме, че цената на парното бе намалена през април – с 22 на сто, заради поевтиняването на природния газ с 43 процента. През май бе прието ново сваляне на тарифите средно с над 3 процента, но практиката за промяна всеки месец на цените на топлофикациите бе прекратена заради невъзможността да се отчитат всички абонати и да се съставят точни сметки. Така за юни бе запазена цената и бе решено от юли да се определи едногодишна цена за топлофикациите на база пазарни прогнози, а при следващия регулаторен период да се пресметне дали цените е трябвало да бъдат по-ниски или по-високи и тази компенсация да се отрази в тарифите от юли 2021 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По сметките на КЕВР в сравнение с цената на топлофикациите през юли 2019 г., плащана реално през целия отоплителен сезон, намалението е с 15 на сто, въпреки че спрямо месец май 2020 г. цената да е с 22 на сто по-висока и да излиза, че намалението заради евтиния газ се е стопило.
Сегашното вдигане на цената е изчислено на база прогнози за цените на природния газ на европейските борси до края на юни 2021 г., както и на мазута и сярата, които също са част от формулата за образуване на цената на газа, а от там и на на парното. Пресметнати са и по-високи цени на парниковите емисии, които топлофикациите също са длъжни да купуват като изпълнение на ангажиментите си срещу замърсяването на въздуха.
По сметките на КЕВР, макар в момента цената на природния газ да е малко над 20 лв./МВтч и "Булгаргаз" да прогнозира още едно понижаване – със 7 на сто от юли, очакванията са през септември тя да се повиши на 24.84 лв/МВтч, а при второто тримесечие на 2021 г. да е 35.27 лв./МВтч без данъци и такси. Така средната цена ца следващите 12 месеца ще е 31.88 лв., което е с една трета повече от сегашната, но по ниска от стойността през юли 2019 г., когато газът струваше около 44 лв./МВтч.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Привеждат се данни за фючърсите на холандската газова борса TTF, според които сегашната цена от 6.73 евро/МВтч ще стане 11.66 евро в периода април-юни 2021 г.
В цените на топлофикациите са вкарани и разходи за парникови емисии на цена от 22 евро за тон, докато в предишното решение цената им е била по-ниска.
От доклада на КЕВР стават ясни и финансовите резултати на дружествата от топлофикационния сектор за 2019 г.
Повечето от тях са на загуба. Най-голяма е тя за столичното общинско предприятие – 81.812 млн. лв., топлофикацията във Велико Търново е излязла на минус с почти 1.6 млн. лв. тази в Разград – с 1.2 млн. лв., в Плевен – с 1.66 млн. лв., в Габрово – с 2.448 млн. лв., в Перник – с близо 1.9 млн. лв., а във Варна – с 930 хил. лв.
На печалба са били пловдивската топлофикация – с близо 11.9 млн. лв., русенската – с 3.2 млн. лв., "Топлофикация Враца" – с 386 хил. лв., бургаската – с малко над 1 млн. лв., и сливенската – със 742 хил. лева.
Вижте още:
Окончателно: На 15 юли става ясно колко пари ще върнат топлофикациите