Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парите за здраве от акцизи да се вдигнат 5-10 пъти

01 октомври 2020, 18:15 часа • 6222 прочитания

5 или 10 пъти могат да се увеличат парите за здравеопазване чрез заделяне на по-голям процент от постъпленията от акцизи. Това ще стабилизира бюджета за здравеопазване и ще улесни достъпа на пациентите до различни здравни услуги.

Предложението е на икономисти от Експертен Клуб за Икономика и Политика (ЕКИП), които искат конкретна промяна в Закона за здравето:

„Едно (пет или десет) на сто от средствата, постъпили в държавния бюджет от акцизите върху тютюневите изделия и спиртните напитки, се използват за финансиране на бюджетни пера в НЗОК, свързани с ограничаване, промоция, превенция и лечение на заболяванията, свързани с употребата на тютюневи и свързани с тях изделия, злоупотребата с алкохол и недопускане употребата на наркотични вещества.“

В момента законът предвижда едва 1% от приходите от акцизи да отиват за здраве.

Макар че публичните разходи за здравеопазване ежегодно се увеличават, в последните години системата има хроничен дефицит и пациентите често са принудени да доплащат за различни здравни услуги. Почти половината от българите доплащат за здравеопазване в различни насоки, сред които лекарства, болнична и извънболнична помощ.

Мнението на експертите е подкрепено и от национално представително проучване на Изследователски център „Тренд“, което показва, че 86% от гражданите считат, че трябва да се отделят повече публични средства за здравеопазване. А 74% от запитаните са съгласни тези средства да дойдат от акцизи.

„Настъпващата икономическа криза, породена от намаляващи постъпления от осигуровки, повишаваща се безработица и липси в държавния бюджет, ще създаде дефицити, в следствие на които може да се наложи нов подход в съфинансирането на здравната система", категоричен е здравният икономист на „ЕКИП“ Аркади Шарков.

Приходите от акцизи стабилно нарастват през последните 5 години, което се дължи както на по-голямото потребление, така и на повишаването на акцизите. Най-бързо растат приходите от тютюн, следвани от тези от горивата и алкохола. Това се дължи и на факта, че акцизните ставки при тютюневите изделия се повишават най-бързо. Принос за това има и успешната борба с контрабандата в сектора.

В най-добрия сценарий (при 10% ставка) в здравната система само от алкохол и тютюн през 2019 г. щяха да влязат почти 305 млн. лв., а в най-лошия – 30 млн. (1% ставка). Ако към тях се добавят и горивата, средствата щяха да бъдат съответно 544 млн. лв. (при 10%) или 54,4 млн. лв. (при 1%).

В последните 3 години разходите за лекарства, болнична и извънболнична помощ остават сравнително постоянни. 52% от средствата отиват за болнична помощ, 29% за лекарства, медицински изделия и диетични храни, а 19% от средствата за извънболнично лечение.

Дори при най-скромното използване на приходите от акцизи, бюджетът на НЗОК за 2020 г. можеше да се увеличи с 54,4 млн. лв., от които 28,6 млн. лв. за болнична помощ, 10 млн. лв. за извънболнична и 15 млн. лв. за лекарства.

При максималното 10-процентно увеличение сумата би била общо 544 млн. лв., от които 99,6 млн. лв. за извънболнична, 286 млн. лв. за болнична и 158,3 млн. лв. за лекарства.

Средствата от акцизи от тютюн и алкохол могат да бъдат използвани за лечение на болести и зависимости, свързани с употребата на тези стоки, което би понижило процента на заболелите и би ограничило смъртните случаи.

Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес