Панов: Гешев е евтин популист, а прокуратурата - бухалка

08 октомври 2020, 17:20 часа • 8842 | прочитания

Прокуратурата се превръщат в център на власт и се държат като "бухалка за врагове и чадър за приятели". Това заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов на заседание на Висшия съдебен съвет.

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

Той поиска острата декларация на Съюза на съдиите в България да бъде разгледана, но мнозинството отхвърли предложението. В документа се настоява ВСС да анализира поведението на главния прокурор и да започне процедура по отстраняването му.

На въпроса дали да се дискутира писмото Гешев отговори, че въпросът го касае формално, след което напусна заседанието.

Πaнoв подчерта, че държи главният прокурор да участва в такъв дебат, а не да напуска заседанието демонстративно, защото присъствието му е там е задължение, а не право.

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

Според председателя на ВКС главният прокурор се опитва да похити правото, като го изведе от съдебната зала. Панов обвини Гешев в арогантност и обяви, че институциите, сред които и прокуратурата, се превръщат в център на власт и се държат като "бухалка за врагове и чадър за приятели".

Панов каза още, че е очаквал Гешев да събере смелост и да обясни от какво са продиктувани действията му на "евтин популист". Също така той заяви, че се надява Бюрото за защита на свидетели да не го посетивъв ВСК или в дома му, защото "това е практика, която Гешев прилага към всеки, който си позволи да го критикува".

Искането за обсъждането на писмото бе подкрепено единствено от съдиите Атанаска Дишева, Олга Керелска и Цветинка Пашкунова.

Според Керелска точно ВСС трябва да разгледа действията на главния прокурор, защото ВСС го е избрал и дължи отговори на обществото. 

Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века

Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков

Прокурорът Георги Кузманов пък каза, че да обсъждат декларации на всякакви неправителствени организации не почива на никаква законова процедура и че с това се създавало "изкуствено противопоставяне между съдиите и прокурорите".

Нака ВСС реши да разгледа декларацията на Съюза на съдиите в България на следващото заседание. То е насрочено за 22 октомври.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес