България се намира на 30-о място по медийна грамотност в Европа и на последно сред страните от ЕС. Страната ни е в една група със Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Албания, показва тазгодишният Индекс на медийната грамотност на фондация "Отворено общество".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Индексът оценява потенциалната устойчивост към разпространението на фалшиви новини в 35 европейски държави, като се използват индикатори за медийна свобода, образование и доверие между хората.
Резултатите показват, че страните от Северозападна Европа имат най-голям потенциал да устояват на ефектите от фалшивите новини поради високото качество на образованието, наличието на свободни медии и високото доверие между хората в тези държави. На първите места традиционно се намират Финландия, Дания, Холандия, Швеция и Естония.
Балканските страни са най-уязвими към негативното влияние на фалшивите новини и феномена "постистина" поради наличието на контролирани медии, недостатъци в образоването и ниската степен на доверие между хората.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Медийната свобода е много важен, но понякога пренебрегван фактор за справяне с постистината и фалшивите новини, като се има предвид, че хората все още вярват повече на традиционните медии, отколкото на социалните мрежи, отбелязват от фондацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Образованието остава ключов фактор за справяне с феномена "постистина" – както общото образователно равнище (напр. функционалната грамотност), така и целенасоченото обучение по медийна грамотност, допълват от "Отворено общество".