Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Падащите асансьори не са природно явление, предупреждава фондация „Асансьорна безопасност“

07 декември 2018, 17:30 часа • 4077 прочитания

За повишаване на контрола и оптимизиране на работата на всички ангажирани с поддръжката и контрола на асансьорите настоява фондация „Асансьорна безопасност“. На пресконференция в БТА представители на фондацията и пострадали от асансьорни инциденти обявиха, че ще сезират компетентните институции за липсата на ясна нормативна база по отношение на асансьорите и витаещата безнаказаност.

Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.

От фондацията настояват за пълна ревизия на нормативната база, въвеждане на ефективен контрол и електронен регистър на асансьорите. „Искаме Министерството на икономиката, Държаваната агенция по метрология и технически надзор и Министреството на регионалното развитие и благоустройството да сформират работни груи и да бъде създадено адекватно законодателство, да бъдат създадени онези контролни механизми, с които да се осигури отговорност при поддръжката на техническите съоръжения и сигурност при експлоатацията им“, каза Емануела Фролошка, изпълнителен директор на фондацията. Тя е една от пострадалите жени в пропадналия асансьор в Майчин дом преди 8 години. Необходимо е да се знае какъв е броят на съоръженията, които функционират в България, кой асансьор е минал на технически преглед и какви предписания има, както и кой носи отговорност, ако неизправно съоръжение е в действие и стане инцидент, категорична е тя. В по-големите асансьори в обществените сгради задължително трябва да се поставят устройства за блокиране на движението при претоварване, настоява фондацията. Едно устройство за контрол на товара струва не повече от 400 лв., посочи Фролошка и подчерта: „400 лв. не е цената на човешкия живот“.

Сега не съществуват задължения да се правят последващи проверки по издадени предписания за отстраняване на повреди. Частните фирми не са задължени да се ангажират с краен срок за отстраняване на неизправност. Констатирано е, примерно, че има износено въже, но частният надзор не може да даде краен срок за отстраняване на този проблем. И инспекторите по технически надзор не притежават необходимите минимални знания за асансьорите, алармира директорът на фондацията.

Мария Ваклинова, която оцеля при зловещ инцидент с асансьор на бул. „Цариградско шосе“ в столицата, при който загина една жена разказа: „нашият асансьор падна в жилищна сграда от 9 етаж и се разби в шахтата. Аз оцелях, но не и жената с мен. Имам две деца и не си представям какво щеше да се случи с тях, ако и с мен беше станало най-лошото.. Делото няма ход. Вече четири години и половина след инцидента случаят е във фаза досъдебно производство.“

Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)

Още: Закъсали коли по магистралите, затворен проход и населени места без ток: Коледа в България (ОБНОВЕНА)

Пострадалите от асансьори се чудят дали е нормално днес в 21 век в европейска България да си задаваме въпроса какви са отговорностите на институциите? Инциденти с асансьори продължава да има и витае безнаказаност, алармират те. "Падащите асансьори не са природно явление", предупреди Емануела Фролошка.

Причина за падането на асансьор е не претоварването, а неговата неизправност, категорична е адвокат Венета Владимирова, представляваща пострадалите 5 жени и 1 мъж при пропадането на асансьора в Майчин дом. Тя алармира, че не се проверява скоростта надолу, а би трябвало да има блокиране на кабината при превишаване на допустимата скорост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес