С 20% да бъдат намалени цените на дървата за огрев от държавата за огрев за следващия отоплителен сезон, разпореди земеделският министър Кирил Вътев в понеделник. Това ще става чрез директни продажби от горските и ловните стопанства, а намалението ще се определя спрямо цените от предходната година, съобщиха от агроминистерството. С мярката се цели облекчаване на разходите на хората през зимата.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
През лятото на миналата година, когато xopaтa ce зaпacявaха c дъpвa зa отоплителния сезон, цeнитe нa кyбик нaцeпeни бyк и дъб дocтигнаха 160 лeвa. Това все пак бе по-евтино спрямо скъпотията от 2022 г., когато кубик бе и над 200 лева. В сравнение с 2021-а обаче цeнитe са доста по-високи - тогава дървата струваха 90-100 лв.
Още: Кои дърва за горене се смятат за най-добри
Според действащия в момента Закон за горите едно домакинство има право да закупи до 10 кубични метра= Тези ограничения бяха въведени в началото на 2023 г. с решение на Народното събрание. Новите правила за предоставяне на дърва за огрев предизвика недоволство сред хората от различни региони заради изискването този, който ги реже, да има сертификат за работа с машините.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Няма недостиг на дървесина на пазара
Към момента няма недостиг на дървесина на пазара, посочи преди дни заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев в парламента. Той представи дейността на шестте държавни горски предприятия, като подчерта, че те изпълняват както търговски, така и социални функции, предаде 24 часа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
30% от дървата за огрев се добиват от предприятията. По този начин цените на дървесината се поддържали ниски. Той посочи, че около 180 000 домакинства използват услугите на държавните горски предприятия.
Още: Как да изберем най-добрите дърва за огрев?
Добиваните от тях количества през 2021 и 2022 г. били в рамките на 4,5-4,8 млн. куб. метра, а през миналата година намалели на 3,97 млн. Изпълнението на финансовите планове на горските предприятия обичайно било в рамките на 90- 98%, само през 2022 г. имало 105 на сто.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Тошев отбеляза, че държавните предприятия имат сключени дългосрочни договори за продажба на дървесина за общо 400 070 кубични метра. Заместник-министърът отбеляза, че в годините от създаването на предприятията, с малки изключения, са добивани повече от 7-8 млн. кубични метра дървесина.