Кампания срещу назначаването на Борис Вангелов за председател на Държавната агенция за българите в чужбина набира скорост в социалните медии, предаде репортер на БГНЕС.
Юрисконсултът на ВМРО застана начело на ДАБЧ в сряда. Ден по-късно близо 1200 души вече искат оставката на Борис Вангелов. Недоволните са обединени във Фейсбук-групата "Отказвам да бъда представян в България или в чужбина от Вангелов!", а инициатор на създаването й е публицистът Милен Радев.
Повечето от участниците в кампанията обвиняват Вангелов за негови русофилски изказвания в миналото, включително в защита на водената от Русия политика спрямо Украйна. Инициативен комитет, представляван от Цончо Ганев и Марияна Димитрова, смята да уведоми посланиците на ЕС и на НАТО за позициите на Борис Вангелов.
"Изразеното от новоназначения председател на ДАБЧ Борис Вангелов мнение влиза в остър конфликт с официалната позиция на България, която подкрепи Украйна и осъди руската агресия, а в момента със своите партньори от ЕС и НАТО участва в учения в региона, които са свързани с планове за защита на Украйна", пишат недоволните от Вангелов участници във фейсбук-групата.
БГНЕС припомня, че заради недоволство в социалните мрежи, през есента на миналата година, оставка от поста на председател на ДАБЧ подаде и Ива Йорданова, която бе назначена от служебното правителство дни по-рано. Пред БГНЕС Йорданова изрази разочарование от назначаването на активиста на ВМРО за председател на ДАБЧ от премиера Бойко Борисов.
Междувременно стана ясно, че според първите обявени резултати от преброяването в Крим, извършено от 14 до 25 октомври миналата година, лицата от български произход наброяват до 5000 души.
Те бяха огласени от служителката на руската статистическа служба Росстат Светлана Никитина.
Освен българите към групата от 1000 до 5000 души спадат също азербайджанци, узбеки, молдовци, евреи, корейци, гърци, поляци, роми, чуваши, немци, грузинци и турци.
Общо полуостровът е обитаван от 175 националности, а населението му е 2 300 000 души. От тях 68% са руснаци (1,49 млн. Души), 15,7% са украинци (344,500 души), а 10,6% са татари (232 300 души).
Останалите националности представляват до 4% от кримското население. От тях най-много са беларусите (21 700 или един процент) и арменците (11 000 души или 0,2 процeнта).
Има и националности под 1000 души – таджики, марийци, башкири, удмурти, осетинци, казахи, араби.