Ако не се предприеме нещо за децата с увреждания, нямате идея какво ще случи след 10-15 години. Това заяви журналистката Красимира Обретенова, майка на дете с такива проблеми.
Институциите докога ще са изненадани? Помните ли как по времето на кабинета „Орешарски” някаква там секретарка е взела 50 хил. лева
Защо в България няма дневни центрове за деца с увреждания? На този въпрос Обретенова категорично отговори – обществото плаща данъци, за да си вършат институциите работата.
Докато има общество, в което майките на здравите деца не дават на отрочетата си да играят с деца с увреждания с думите: „Не го пипай, ще се заразиш”, такова ще е положението. Това каза изпълнителният директор на Агенцията за хората с уврежданията Минчо Коралски пред Нова телевизия. Според него е погрешно целият проблем да се прехвърля на държавата – чувствителността на обществото е на първо място.
Защо не се дава статут на родител с такова дете, а се търси как деца с увреждания да ходят в приемни семейства, постави въпросът Коралски. Многократно сме поставяли проблема пред Агенцията за закрила на детето, така и пред Министерството на труда и социалната политика, на Министерството на финансите, добави той.
В страната има общо 152 дневни центрове, с 4200 места, за деца и/или възрастни хора с увреждания, обясни Николина Иванова от Агенция „Социално подпомагане”. Тук Обретенова зададе въпроса дали в тези центрове знаят как да нахранят дъщеря ѝ, която яде по-трудно заради болестта си и по-бавно. Друг проблем – водила съм там дъщеря си и ми се обаждат: „Ела да си я прибереш, защото е вдигнала температура, направила е гърч”. Кой работодател ще ме търпи, когато постоянно аз отсъствам от работа, попита Обретенова. Има нереални индивидуални оценки на медицинското състояние на тези деца, възмути се тя.
Социален работник не може да прави медицинска оценка, отвърна Иванова. Няма пречка деца с увреждания да имат личен асистент, подчерта тя. Родител може да има личен асистент, но трябва да отговаря на условията на програмата „Личен асистент”. И точно там е кашата, посочи Обретенова, която даде пример, че не е могла да влезе в програмата, защото семейството ѝ имало камион и трябва да го продаде.