Изчислената разлика във възнаграждението между жените и мъжете у нас е на база обобщени данни. Добромира Манасиева, член на УС на Българската асоциация за управление на хора, и Татяна Добрева от „Мърсър“ казват пред Euronews за мерките, които взима Европейския съюз срещу тази тенденция.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
През юни 2023г. Европейския парламент публикува в официалния си вестник директива за прозрачност на заплащането в Европейския съюз. Цели се равно заплащане на мъже и жени. Към 2021г. са отчетени 12,6% разлика при труд с еднаква стойност. Татяна Добрева уточнява, че изследването е на база обобщени данни – влизат всички възнаграждения на мъжете осреднени спрямо осреднените на жените без да се имат предвид допълнителни квалификации и постигнати резултати, влияещи на заплащането.
Според Манасиева голяма част от компаниите имат политика за възнагражденията. Гарантират равно възнаграждение за равен труд. „Тази директива ще подтикне много голяма част от работодателите да правят такъв преглед на възнагражденията доста по-често, за да гарантират справедливост.“ Не е само на база пол, а има и други критерии, на които може да се прави сравнимост – религии, етническа принадлежност. Тя казва, че трябва да изчистим това.
Още: В кои общини са най-високите брутни заплати: Нови данни на ИПИ (СНИМКИ)
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Какво е важно за работодателя?
Оказва се, че за работодателя е важно всъщност какви са уменията на работника при извършване на услугата. На нашия пазар не се наблюдава такова разграничение между половете. Различия на база пол, и мъже, и жени могат доста равностойно да поемат грижи за семейство – казва Манасиева по повод майчинството на младите жени, назначени на работа.
По последни данни от проучване средната разлика между възнаграждението между мъже и жени е 9% в полза на мъжете, но не са отчетени фактори като стаж, компетентност. Когато се имат предвид тези неща се наблюдава 4 до 6% разлика в зависимост от сектора. В сектор производство се наблюдават най-големи разлики. България е единствената в европейските страни, където разликата на разграничение между половете е най-ниска от всички европейски държави, отбеляза Добрева.
Директивата трябва да влезе в сила през средата на юли 2026г. – всяка страна да изготви законодателство и механизми, които да осигуряват равнопоставеността и прозрачността на възнаграждението.
Още: Увеличение на заплатата през февруари идва за 3 зодии!
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция