Открити са орнаменти от красиво изработена мраморна чешма от открития двор /атриум/ на Голямата Базилика в Пловдив. Това съобщи за Радио „Фокус" - Пловдив Жени Цанкова, ръководител на археологическите разкопки там. „Разкопките започнаха от средата на месец юни, в резултат на които е проучен секторът в западно - централната част на Базиликата и част от открития двор към нея, който все още не е изцяло разкрит”, каза Цанкова.
В тази площ от около 300 кв. метра са разкрити много археологически елементи. От месец септември усилията на археолозите са били в същинската част на Базиликата, в нейната сграда. До момента са проучени около 10 кв. метра мозайка, на която работят реставраторите, след това тя трябва да бъде укрепена и зазимена. Продължава проучването на Некропола, който е констатиран още през 80-те години при разкопките на южната част на Базиликата.
„В момента има разкрити 38 погребения в анатомичен порядък, на различни индивиди и няколко гробни ями, в които са събрани човешки кости”, каза още Жени Цанкова. Находките от Некропола се отнасят към края на 10 век и първата половина на 12 век. „Този Некропол е възникнал върху земите на Базиликата, която е била унищожена към края на 6 век и първите години на 7 век, вследствие на едно силно земетресение”, уточни археологът.
„След това настъпват години на упадък във Византийската империя, придружени с природни бедствия и епидемии, варварски нашествия и не е имало финансовата възможност да бъде възстановена тази голяма архитектурна сграда”, каза още Цанкова. По думите й най-значителните находки от този Некропол са три реликварии, които се реставрират в момента, монети, обеци, висулки. Според Жени Цанкова гробните ями са оскъдно маскирани, което също говори за сравнително бедни години от историята на античния град в Средновековната епоха.