Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От 2025 г.: Нови правила в детските градини и промени при условията с ваксините на децата (СНИМКИ)

03 октомври 2024, 10:20 часа • 6123 прочитания

Да се въведе ежедневна проверка при приема на децата в детска градина, като не се допускат такива с клинични оплаквания на заразна болест, както и да се променят условията за прием на децата, които не са ваксинирани по други клинични причини.

Това са само част от предложенията да промени, публикувани за обществено обсъждане от здравното министерство. Идеите касаят промени в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини.

В мотивите е записано, че при наличието на симптоми на заразно заболяване, като напр. повишена температура, хрема, кашлица, обрив, повръщане или диария, детето не следва да се допуска в детската градина. Условие за прием на дете с клинични симптоми от горепосочените е удостоверено с медицинска бележка становище, издадена въз основа на медицински преглед от общопрактикуващия лекар или друг лекар, че детето не е заразно болно и не представлява риск за здравето на останалите деца в групата. Това са случаи на обостряне на хронично белодробно или гастроентеритно заболяване, алергично състояние или др., се посочва в мотивите към проекта. По този начин ще се намали риска от заразяване на децата в съответната група на детската ясла и възникването на нови случаи сред възприемчивите деца и евентуално епидемични взривове.

Още: Документи и изследвания за постъпване в детска градина

"С въвеждането на ежедневна проверка при приема на децата в детска градина, като не се допускат деца с клинични оплаквания на заразна болест в тях, се цели да се опази здравето на децата чрез намаляване на случаите на заразни болести в детските колективи. По този начин ще се намали риска от заразяване на децата в съответната група на детската ясла и възникването на нови случаи сред възприемчивите деца и евентуално епидемични взривове. Осигурява се безопасна среда за пълноценно отглеждане на децата, посещаващи организирани колективи, вкл. и за децата, които, поради медицински причини, са изложени на по-голям риск от заболяване", пише още в мотивите към проекта на промени.

Снимка: iStock

В наредбата е записано още, че медицинският специалист открил случай на заразна болест, определя неговите контактни лица и ги вписва в "Бързо известие", което изпраща в регионалната здравна инспекция. На база попълнената информация от страна на здравните власти се определят и предписват противоепидемични мерки спрямо контактните – профилактично изследване, карантина, медицинско наблюдение. Това ще позволи своевременно да се откриват новозаразени и те да се ограничават от посещения в организирани колективи, както и да отпадне изискването за представяне в детската градина на медицинска бележка, при отсъствие за повече от 10 дни, че детето не е било в контакт със заразно болен.

Ваксините и изследванията

Друга промяна предвижда да отпадне изискването за предоставяне на информация от проведени изследвания на кръв и урина, които отразяват само моментното състояние на детето, без да е посочена целта на изследванията, както и изискването на интерпретация на резултатите от медицински специалист. По този начин, информацията и данните, събирани при прием в детска градина, чрез здравно-профилактични карти и предоставянето ѝ от родителите в здравните кабинети в детските градини, ще бъде заменена от своевременно информиране на медицинските специалисти при вписване на съответна медицинска информация в НЗИС.

Още: Обяснено: До 510 лв. на месец могат да получат семействата с деца, които не са приети в детска градина

Освен това се създава достъп на медицинските специалисти в здравните кабинети в детските градини до посочената информация, свързана с провежданите от тях дейности. 

В проекта на наредба е разписано, че всички дейности се предвижда да се въведат от септември 2025 г.

Снимка: iStock

Сега в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини е посочено, че при прием в детска градина родителите представят данни за извършените задължителни имунизации на детето, но това не отчита възможността, че при определени условия (хронично заболяване, трансплантация, терапия, пребиваване в друга държава и т.н.) броят на приемите за дадени ваксини може да е променен. Поради това, при деца с поставени задължителни имунизации и/или реимунизации в друга възраст общопрактикуващият лекар следва да предостави информация за причината за това и че детето е с редовен имунизационен статус.

Допълнително, информация за приложени препоръчителни имунизации също следва да се представи в здравния кабинет в детската градина.

Още: С колко са се увеличили местата в детските ясли у нас?

Въвежда се изискването децата, които посещават детска градина да са с приложени за възрастта задължителни имунизации и реимунизации. При наличие на такива с медицински противопоказания за имунизации, същите следва да са имунизирани с всички допустими имунизации и реимунизации в съответствие с налични становища от лекари специалисти и решения от областни специализирани комисии.

Какво се очаква?

С проекта на нормативен акт се цели да се намали разпространението на заразни заболявания в детските колективи, като се ограничи достъпа на деца с клинични симптоми на заразна болест до организирания колектив, пишат от здравното министерство.

От друга страна с отмяната на изискването за представяне на медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен, ще се намали броя на посещенията на родителите при общопрактикуващия лекар на детето, както и допълнителната административна тежест на медицинските специалисти по изготвянето на цитирания документ.

Още: С близо 10% се увеличават децата, записани в детска градина

С проекта на нормативен акт се цели да се намали разпространението на заразни заболявания като се допълват изискванията, свързани с осигуряването на индивидуални легла и организацията за обработването на спалното бельо при спазването на изискванията на специалния нормативен акт регламентиращ целия процес по организацията на дейността и перилния процес, определени в Наредба № 12 за здравните изисквания към обществените перални.

Снимка: iStock

Цялостно промените целят и постигането на желания напредък в предоставянето и получаването на все по-качествени, своевременни и достъпни здравни грижи за всички деца и недопускане възникване и разпространение на заразни болести, пише още в проекта на наредба.

Срокът за обществено обсъждане е до 30 октомври 2024 г.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес