Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Осъдиха България да плати 118 000 евро на ромите, изгонени от Войводиново

04 октомври 2022, 22:15 часа • 3180 прочитания

Европейският съд по правата на човека осъди България да изплати общо 118 000 евро на роми от пловдивското село Войводиново, на които властите са нарушили правото на личен и семеен живот и на недискриминация – както за вреди, така и за разноски по делото.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Със свое решение, публикувано днес, ЕСПЧ установи, че българските власти са нарушили правото на личен и семеен живот (чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека) и на недискриминация (чл. 14 във връзка с чл. 8 от Конвенцията) на ромите, които в началото на 2019 г. бяха прогонени от пловдивското село Войводиново.

Тогава 56 български граждани бяха принудени да напуснат единствените си домове и селото заради ромския си произход, припомнят от Българския хелзинкски комитет (БХК). Местните власти и представители на тогавашното правителство не просто не опитаха да предотвратят това гонение, а го организираха и поощряваха. Прогонването бе провокирано от сбиване на 6 януари 2019 г. следобед между двама роми и 33-годишен командос от специалните сили. В резултат командосът бе хоспитализиран за няколко дни. Извършителите бяха незабавно арестувани, обвинени и в началото на април 2019 г. осъдени.

Инцидентът предизвика протест, подкрепен и от радикални групи от Пловдив. На тяхна страна застана и кметът на селото, който предупреждава живеещите там роми да напуснат, припомня правозащитната организация. Общо около 100 роми, сред които бременни жени, деца, възрастни хора и хора с увреждания, напуснаха Войводиново. Те намериха временен подслон при роднини, приятели, в бараки и изоставени постройки в Пловдив, в населени места в близост до Пловдив, а някои бяха принудени да отпътуват до населени места, които са на 300 и повече километра от града.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Два дни след инцидента, на 8 януари, тогавашният вицепремиер Красимир Каракачанов от партия ВМРО-БНД посети селото и разпореди незабавно “разчистване” на незаконните постройки във Войводиново, което доведе до събарянето на част от тях, а след намеса на кмета водата и токът бяха спрени към цялата махала. В отговор между 200 и 300 роми се събраха на протест и поискаха оставката на Каракачанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес