Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Останал ви е отпуск от 2021? Ето до коя дата трябва да го използвате

20 декември 2023, 11:16 часа • 2172 прочитания

Давността на отпуска за 2021 г. изтича в края на 2023 г., напомнят от „Главна инспекция по труда“. С разрешение на работодателя могат да се използват всички дни отпуск, които не са погасени по давност, без значение дали са отложени за следващата календарна година, или не.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Правилото гласи, че ако не използвате целия си отпуск в дадена календарна година, неизползваните дни се прехвърлят и важат още две години, след което изчезват, ако останат невзети.

Всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, в рамките на която той се полага. В началото на годината работодателят има задължение да информира работниците за полагащите му се дни отпуск, включително и тези, останали от предходната година. Той трябва също да създаде организация за тяхното използване.

Отлагане на отпуск

Със съгласието на работодателя работниците и служителите могат да отложат част от платения си отпуск за следващата календарна година. Част от него може да бъде отложен и от работодателя при важни производствени причини.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Спрямо Европа: Изпреварваме ръста на заплатите, получаваме бонус "лоялност" и повече отпуск?

Снимка: iStock/Guliver

Във всички случаи поне половината дни отпуск трябва да бъдат използвани в календарната година, за която се отнасят. За останалите трябва да бъде осигурена възможност да се използват до средата на следващата година. След този срок работникът или служителят може да използва прехвърлените дни с 14-дневно предизвестие, като в случая не е необходимо съгласието на работодателя. В този случай трябва да има доказателства, че отпускът е поискан от работника/служителя и е бил отказан за ползване от работодателя.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Платен отпуск не се компенсира с пари

Според трудовото законодателство платеният годишен отпуск не може да се компенсира с парични обезщетения. Обезщетение се изплаща само при прекратяване на трудовите правоотношения за всички дни отпуск, непогасени по давност, независимо дали са прехвърлени, или не.

Давността на отпуска спира да тече в периодите, в които работниците и служителите използват друг вид дългосрочен отпуск – за бременност и раждане, гледане на дете и др., добавят от ГИТ.

Още: Работите по време на отпуска. Това е нарушение на закона!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес