Розоберът в Карлово започна, но има съмнения, че заради ниската изкупна цена, кампанията тази година може да бъде прекратена предсрочно. Основен проблем в бранша и тази година е недостигът на работна ръка, съобщава БНТ.
Прибирането на розов цвят започна с около 10 дни закъснение заради метеорологичните условия. Представителите на сектора посочиха, че съществува риск да пласират продукцията си на цена под себестойността и за поредна година ще търпят загуби.
"Знаем, че обявените и сключените договори тази година са на цена 2.50 за кг розов цвят. От разговорите с розопреработвателите виждаме, че нямат намерение да бъде качена тази цена", казва Зара Клисурова - розопроизводител.
"Няма как да плащаме разходи над 1,50 лв., имаме себместойност на този цвят до начало на кампанията и да го продаваме на 2,40 лв. Това означава да работим на загуба", добави Христо Николов - розопроизводител и председател на Професионалната асоциация на розопроизводителите.
Тази година берачите желаят заплащане от 1,20 лева, на места 1,30 лева за килограм набран цвят. Освен че работната ръка е по-скъпа, тя и не достига, тъй като работниците предпочитат по-доходни сектори.
Според браншовите представители изкупната цена на розовия цвят трябва да бъде не по-ниска от 3 лева на килограм без ДДС, за да не остане неприбрана реколтата тази година. Добивът за миналата година е 8800 тона.
"Ако изкупната цена остане такава каквото е обявена в началото и имаме един голям пик, в който ние ще се принудим да увеличаваме цената на работниците, за да я приберем, очаквам да паднем под този добив", коментира Христо Николов.
Той подчерта още, че розопроизводителите предстои да получат финансова помощ по ковид мярката, но те гледат на нея като на компенсация за покриване на загуби от миналата година.