Паметникът на съветската армия в София ще бъде опакован със знамената на България и Украйна в знак на протест. Демонстрацията ще започне в 18 ч. на 4 май (сряда) и ще продължи до 9 май.
Тя е оргинизирана от граждани, които се борят за демонтирането на паметника в Княжеската градина. В страницата на инициативата във Facebook те призовават да се скрие "позорното и натрапчиво присъствие на пропагандния монумент на окупационната червена армия (МОЧА)".
"Докато в Киев преди броени дни беше демонтиран паметникът на руско-украинската дружба, а Русия не спира да погазва всякакви международни граници, договори и културно-исторически връзки, у нас институциите продължават да се ослушват дали премахването на паметника на българо-съветската дружба (защото МОЧА е точно това) няма случайно да наруши някоя запетайка от нещо, което дори не може да бъде открито като документ", пишат от гражданската инициатива.
"Затова и в знак на подкрепа към Украйна, в този критичен миг заедно ще опитаме да измием срама от това безкрайно крещящо бездействие и ще започнем опаковане на Паметника на съветската армия със знамената на България и Украйна”, казват още организаторите.
Първо те ще опаковат скулптурните композиции в североизточния край на монументалната площадка. Фигурите ще останат покрити със знамена в продължение на следващите няколко денонощия.
Призивът на организаторите е хората да носят собствени знамена, за да се покрие колкото се може по-голяма площ от монумента.
Припомняме, че на 24 февруари (б.а. - началото на войната в Украйна) районният кмет на „Средец“ Трайчо Трайков обяви, че започва процедура по преместването на Паметника на съветската армия от центъра на столицата. Инициатива за премахването му от парка съществува от десетилетия, като още през 1993 г. Столичният общински съвет приема решение за демонтирането му, но то така и не е изпълнено. В крайна сметка Трайков обясни, че ще бъдат премахнати само фигурите от монумента и той ще остане на мястото си.
През същия месец полицията задържа трима младежи, надраскали монумента с надпис „Save Ukraine“ в подкрепа на Киев. По-късно учениците бяха пуснати, а служител на Първо районно управление беше освободен от МВР заради задържането на децата.
Паметникът е издигнат по време на тоталитарния режим през 1954 г.