ООН осъди остро босненските сърби и техния президент Милорад Додик за засилване на националистическата реторика през последните шест месеца и подриване усилията за укрепване държавността в Босна и Херцеговина, предаде БГНЕС.
Пратеникът на световната организация в балканската страна Валентин Инцко алармира Съвета за сигурност: "Какъв отговор може да бъде даден, когато един от водещите политици казва, че изпитва само отвращение и се надява на Бог Босна и Херцеговина да се разпадне възможно най-бързо"?
В доклада на Инцко са цитирани множество изказвания на Додик, в които той изказва надеждата си за отцепване от мюсюлманско-хърватската федерация. "Дълбоко убеден съм, че Република Сръбска един ден ще бъде независима държава", казва Додик в интервю през октомври т.г.
След края на войната 1992-1995 г. Босна и Херцеговина е разделена между полуавтономните общности на сърби, мюсюлмани и хървати. И от тогава така и не успява да създаде силна централна власт.
"Напълно неприемливо е 17 г. след войната някой все още да поставя въпроса за съществуването на Босна", заяви заместник-посланикът на САЩ в ООН Розмари Дикарло. САЩ бяха посредникът, който уреди Дейтънските мирни споразумения, които през 1995 г. сложиха край на войната.
Франция осъди националистическите "ексцесии" и засилването на напрежението, но според нейния заместник-посланик в ООН Мартин Бриен опасенията на Инцко са "преувеличени". Виталий Чуркин, руският представител в ООН, защити босненските сърби и критикува доклада на Инцко като "написан в прекалено алармиращ тон". Според него влошаването на положението в Босна през последните 6 месеца се дължало на влошаването на отношенията между двете несръбски общности в Босна и Херцеговина.
Редактор: Десислава Ушатова