Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът предложи да се върне "зеленият коридор" за пазаруване от април

16 ноември 2020, 10:02 часа • 3229 прочитания

Според общественият защитник Диана Ковачева, "зелените коридори" не трябва да бъдат дискриминационни и затова тя припомни, че разпоредбата от април - когато само възрастните хора можеха да пазаруват от 8 до 10ч., но и през останалото време, е била работеща и ефективна. Това стана ясно от участието на омбудсмана в btv.

Сега в първата заповед на здравния  министър, когато беше определен само часовият пояс от 8 до 10ч. са протестирали възрастните хора, а в момента възроптават много от по-младите.  

"Факт е, че здравният министър реагира много бързо след недоволството на гражданите. Не знам защо се наложи да има нова заповед, тъй като има такава от пролетта, която даваше възможност да се пазарува от възрастните от 8:30 до 10:30 ч., а в останалото време могат пазаруват всички останали. Мен сме сезираха заради това, че 8:00 ч. е много рано и е тъмно, студено и мъгливо. Сега с тези коридори възроптават и по-младите хора, които на практика са изключени от възможността да влязат в магазините, но и в аптеките, което е проблем", каза Ковачева.

"Зелените коридори" не бива да ограничават права. Те трябва да дават права, а не да ги отнемат и това e смисълът. Сигурност трябва да има, но между сигурността и правата трябва да има баланс. Винаги, когато има непропорционално ограничаване на права по признак като възрастта например, говорим за дискриминация", заяви омбудсманът.

Според нея "локдаунът" е крайна мярка и се надява да не се стигне дотам, но това ще го решат здравните власти според това как се развива пандемията. При затваряне обаче държавата трябва да компенсира и подпомогне гражданите.

Омбудсманът е категорична, че трябва да спазваме мерките и да бъдем търпеливи.

Сред останалите жалби, които омбудсманът е получил във връзка със здравеопазването, преобладават сигнали за липса на уведомяване на гражданите в случаите, когато личните им лекари са с прекратени договори с НЗОК. Има случай, когато пациенти разбират, че личният им лекар е починал и никой не ги е уведомил, а те научават в момент, когато се нуждаят от здравна помощи това ограничава правата им. Този проблем трябва да се реши законово, смята Ковачева.

Друг проблем, за който сигнализират гражданите, е липсата на електронни рецепти. В настоящата ситуация те трябва да вземат рецептата в хартиен вариант от техния лекар, иначе получават отказа да им продадат лекарствата в аптеката. А взимането на рецепта сега може да бъде много трудно.

Оплаквания има и за липсата на места в болниците. Този проблем също трябва да бъде решен и да има яснота колко свободни места има във всяко едно лечебно заведение във всеки един момент, заяви Ковачева.

Омбудсманът отбеляза, че има добра комуникация с министерството на здравеопазването и е направила препоръки по гореизложените проблеми.

Общественият защитник коментира и жалбите на граждани за сметките от "Топлофикация" и за вода.

По нейните думи в новия закон, който се готви за ВиК има пробойни. Предвижда се създаването на ВиК комисия, но тя не може да осъществява ефективен контрол. Ковачева е категорична, че цената на водата трябва да бъде обвързано с качеството ѝ, а на много места има големи загуби по водопреносните мрежи.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес