С окончателно решение от днес Върховният административен съд отмени санкцията на проекта за новия граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Елидже“ между Рудозем и Ксанти.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Корекцията от 5% върху 2 537 608 евро (каквато е стойността на съфинансирането по европрограмата) бе наложена от зам.-регионалния министър и ръководител на Управляващия орган по програмата „Интеррег V-А Гърция - България“.
Тя на практика е близо 127 000 лева и не представлява процент от общата стойност на възложената обществена поръчка, чиято стойност е малко над 17 млн. лв. с ДДС, а е дял от европейското финансиране на поръчката.
Като причина за наложената корекция зам.министърът е посочил, че не е осигурена конкурентност и че методиката за избор на изпълнител допуска субективност при оценка на предложенията.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Конкретно е визирано изискването на възложителя всички членове на екипа за изпълнение на поръчката (ръководен и технически персонал) да са с висше образование в съответната област с образователно-квалификационна степен „магистър“ или еквивалент. Длъжностите пък за „Ръководител на обект“, „Специалист по контрола на качеството“ и „Координатор по безопасност и здраве в строителството“ – да са с професионална квалификация „строителен инженер“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според ръководителя на Управляващия орган с тези изисквания се ограничава необосновано участието на стопански субекти, които имат експерти със степен „бакалавър“. За професионалната квалификация пък счита, че когато законът допуска лица с различни специалности и образователни степени да упражняват дадена дейност, изискването на областния управител на Смолян създава ограничения спрямо потенциалните участници в процедурата.
И Административния съд в Смолян, и Върховният административен съд обаче не споделят тези становища. Считат, че поставените изисквания съответстват на вида, обема и мащабите на строителството, като възложителят в съответствие с разпоредбите на ЗОП и в рамките на оперативната си самостоятелност е въвел изисквания, гарантиращи получаване на възможно най-доброто и качествено изпълнение.
ВАС е приел за правилни и изводите на първоинстанционния съд, че изискването за наличие на 50 строителни работници също е обвързано пряко с предмета на обществената поръчка.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Неин възложител е ексобластният управител на Смолян Недялко Славов (ГЕРБ), а изпълнител е консорциум „Партньори Ксанти“ (между фирмите „Копекс и Ко“, „Агробилд“, „БГ Ленд Ко“ и „СК - Варна 2007“). Проектът е вече изпълнен и приет.
На първата инстанция Министерството на регионалното развитие и благоустройството бе осъдено да плати на областната администрация в Смолян деловодни разноски в производството на стойност 2 320 лева, а ВАС осъди МРРБ да плати 100 лева.