Народното събрание ратифицира договора, с който държавата ще закупи бронетранспортьорите "Страйкър" от САЩ. Решението беше взето на първо и второ четене, като срещу проекта се обявиха от "Възраждане" и БСП.
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Той ще струва малко над 2,5 милиарда лева. Парите за машините ще бъдат осигурени от държавния бюджет в разсрочено плащане до 2027 година. В мотивите на проекта се посочва, че машините се закупуват с цел изграждането на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада за нуждите на сухопътните войски на Българската армия.
Какво включва сделката?
Страната ни предвижда да закупи общо 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които ще бъдат от фамилията "Страйкър". Машините ще могат да бъдат доставени в срок от 3 години след възлагането на договора за производство. Първите доставки се предвижда да пристигнат през първото тримесечие на 2025 година, а последните през първото тримесечие на 2028 година. Още: Командирът на Сухопътните войски: За модернизацията с приоритет са бойните машини, гаубиците и системите за противовъздушна отбрана
В проекта е записано още, че общата сума по проекта е прогнозна, като предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби, в случай на необходимост, промяната на стойността на договора ще се извършва по реда на Закона за международните договори на България.
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Освен посочените финансови средства, за цялостната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини ще са необходими и други допълнителни разходи за заплащане на данък добавена стойност (ДДС), мита и други; заплащане на транспортни разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
Машините "Страйкър" ще се "асемблират" в България в завода ТЕРЕМ, като 40% от дейностите по тях ще се правят тук. Водят се преговори и за това България да започне да произвеждаме и артилерийски снаряди за машините, които са с калибър, различен от традиционния за българския военно-промишлен комплекс.