2013 г. беше една от годините, в които на община Смолян бяха налагани санкция след санкция по стари проекти и сключени договори в програмен период 2007-2013. Това каза пред "Фокус" главният финансист на община Смолян Венера Аръчкова.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Сега има нова санкция, с писмо от 19 ноември – като краен бенефициент община Смолян поема цялата отговорност за експлоатацията, поддръжката, текущите разходи на строежа, оборудването, материалите и другите съоръжения на Пречиствателната станция в смолянския квартал „Устово”, поясни Аръчкова. Тя е изграждана по интегрираните воден проект на Смолян, с европейско финансиране, който е приключил 2009 г., като е издадена финансовата корекция от изпълнителния директор в размер на 156 093 евро.
По думите на Аръчкова, това са около 320 000 лв., които са едно ново бреме на община Смолян. „Това е поредната санкция за тази година и заедно с нея, санкциите стават от порядъка на 1 млн. лв., които община Смолян е принудена да ги плати”, подчерта Аръчкова. Тя уточни, че в момента се водят преговори от кмета на Смолян Николай Мелемов и зам.-кмета Марин Захариев, които отново са били в Управляващия орган, респективно и в Министерството на околната среда и водите.
„Тази пречиствателна станция през предишния програмен период е дадена за експлоатация от „ВиК” ЕООД-Смолян. В същото време ние сме бенефициент, а разплащанията са извършвани директно от МОСВ, изпълнителят е сключвал договора с тях, а санкцията се налага на община Смолян като бенефициент”, допълни главният финансист на община Смолян.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Аръчкова каза, че община Смолян е наследила около 27-28 млн. лв. задължения, както и 11 млн. лв. към контрагенти, 13 млн. лв. кредит, от които 8,5 млн. лв. и задължение като особен залог в размер на 4 млн. лв. и добави, че за предишните санкции са стигали до споразумение. Една част са изплатени от малкото постъпления, събрани в местни дейности, други чрез програма ФЛАГ и чрез различни видове заеми. „Сега сме пред една ситуация, която е твърде трагична за нас, защото в края на годината, когато се събират парите, за да се разплатят на хората работни заплати и своите ангажименти, поети през текущата година като разходи за консумативи, за електроенергия и други, ние сме принудени да платим и една нова санкция”, отбеляза Аръчкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Тя каза още, че не са малко общините в България, които имат проблеми с налагането на санкции по проекти, но специално за пречиствателни станции са четири или пет общини. Санкцията е наложена като краен бенефициент, който отговаря за прекратяване на нередности и предприемане мерки срещу тях и всякакви необходими за възстановяването на неправомерно изплатени. „В крайна сметка първо неправомерното изплащане, според мен, като финансист е извършвано от МОСВ, самите актове са минавали през строителен надзор, през изпълнител, през инвеститор и респективно инвеститора е бил МОСВ. Представител на общината е имало само като тип инвеститорски контрол превантивен и като представител на бенефициент по този договор. Основно договорът е сключен със изпълнителя „Копаса Понс” и те са строили и те би трябвало, според нас, да носят отговорността за нередностите, като би трябвало МОСВ да ги предяви към самата фирма изпълнител”, уточни Венера Аръчкова.