Съдът спря демонтирането на Паметника на съветската армия в София. По искане на "Възраждане" Административният съд в столицата разпореди да бъдат прекратени безусловно действията по демонтажа, които не се извършват в изпълнение на представен административен акт или на закона.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Като мотиви съдът посочва, че не е представен административен акт, нито договори, от които да става ясно какво следва да стане с фигурите след демонтажа, къде следва да се откарат, как трябва да се съхраняват, ще се предприеме ли реставрация на паметника, каква част от отпуснатите средства ще се отделят за демонтажа, каква част за съхранение и охрана и каква – за реставрацията и последващото монтиране на паметника, кои длъжностни лица следва да упражняват контрол по тези дейности.
Представените доказателства не установяват действията да се основават на закона или на административен акт, нито да целят запазване и защита на вещта – частна държавна собственост, посочват още магистратите. Не установяват и че е налице акт на управление на такава.
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
По искане на сдружение „ИЗПРАВИ СЕ БГ“ на Манолова, според съда, "фактическите действия по демонтиране и нарязване на бронзовите фигури на Паметника на Съветската армия не се основават на административен акт или на закон и се явяват неоснователни по смисъла на чл. 250, ал. 1 от АПК".
Разпореждането подлежи на обжалване от областния управител в тридневен срок от издаването му.
Твърдения
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Припомняме, че в последните няколко дни БСП и "Възраждане" използваха като аргумент за това, че демонтажът е незаконен, твърдение, че Министерството на културата е разпоредило незабавно прекратяване на демонтажа на МОЧА още на 14-и декември. Това показвал документ, издаден от Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" (ГД ИОКН)
Вчера (18 декември) обаче Областната администрация разпространи документ, според който дейностите по реставрация на бронзовите фигури и барелефи от МОЧА (Монумент на окупационната червена армия) не подлежат на съгласуване със Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства (СЕСИИ) към Министерството на културата.