Обещаващи резултати при експериментален метод за лечение на множествена склероза

06 юни 2013, 14:55 часа • 81366 | прочитания

Група американски, швейцарски и германски учени откриха метод за лекуването на множествена склероза, без да се потиска тяхната имунна система. Резултатите от тяхното изследване се публикувани в списанието Science Translational Medicine, пише БГНЕС.

Още: За първи път заедно: Писък на сирени и съобщения от BG-ALERT

Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър

При множествената склероза имунната система разрушава миелина, от който се състои изолиращата обвивка на нервните влакна. Без миелин нервите по-лошо предават сигнала, което води до различни последици от леко изтръпване на крайниците до парализа и слепота. Съществуващите методи за лечението на множествената склероза потискат имунната система на пациента, правейки я уязвима за болести.

"Нашият метод за лечение спира автоимунна реакция и предотвратява активирането на нови автоимунни клетки. При това нашият подход не отслабва имунитета като цяло", заяви Стивън Милър от Медицинското училище Фенберг на Северозападния университет /САЩ/.

Милър и неговите колеги са обединили белите кръвни клетки на болните с антигени – белтъци, от които се състои миелина и на които имунната система реагира като на сигнал за унищожаване – и са ги вкарали в организма.

Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа

Още: Времето на Великден и през април: Студът няма да е малко, ще има изненада - прогнозата на Анастасия Стойчева

В изследването са участвали само девет пациенти. Целта на учените е била да потвърдят безопасността на този метод. Изследването е показало, че колкото по-голяма е била дозата, която е получавал пациента, толкова по-слабо имунната система е реагирала на миелина.

На следващия стадий на клинични изследвания учените трябва да докажат, че техният метод наистина спира развитието на множествената склероза. Тогава той ще може да бъде използван и в борбата срещу други автоимунни и алергични заболявания. За момент опитите с животни показват неговата ефективност срещу диабет тип 1, астма и алергия срещу фъстъци.

Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева

Още: Не е шега: Скачат осигуровки за пенсия и здраве

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес