Народното събрание прие на първо четене ключови промени в Закона за пътищата. Решението беше взето със 113 гласа "за", 1"против", а 69 се въздържаха.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Промените предвиждат нови пътни такси, електронна винетка от януари 2019 г., и въвеждане на тол система от 16 август следващата година.
Според текстовете ново звено в Агенция "Пътна инфраструктура" ще управлява тол системата. Според вносителите след въвеждането ѝ държавата ще престане да субсидира АПИ.
Промените гласят още, че леките автомобили и превозните средства с обща допустима маса до 3.5 тона ще плащат за ползването на пътищата чрез електронни винетки, които ще бъдат въведени от началото на следващата година. Както до сега те ще са годишни, тримесечни, месечни и седмични, които ще запазят цените си. Въвежда се уикенд винетка, която ще важи от петък на обяд до неделя в полунощ, но колко ще струва тепърва ще се уточнява.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
Електронните винетки ще могат да се купуват на терминали за самотаксуване или с картово плащане. Има и възможност за събиране на вземанията чрез т.нар. "карти за гориво", издавани от различни търговци, чрез които се осъществяват безкасови регистрации на разплащанията, с карти или чипове, които отчитат транзакцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Впечатление при дебатите направи липсата на регионалния министър Николай Нанков в пленарна зала, който днес е във Велико Търново.
Дебатът
По време на дебатите БСП Нанков да присъства в залата.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
"Не приемаме министър Нанков да бяга от Народното събрание и искаме да дойде в залата по време на обсъждането на промените в Закона за пътищата и да отговори на въпросите на опозицията", заяви Драгомир Стойнев.
Той добави, че когато се обсъжда законопроект, който е в основата на политическата програма на управляващите, е нормално министърът на регионалното развитие да присъства в пленарна зала.
"Вчера той обеща, че ще дойде, но днес се е изнизал и най-вероятно няма да вземе участие в дебатите. Когато даваш обещание, е нормално да го спазваш, особено, когато си министър", заяви още Стойнев.
Той коментира, че министърът е този, който трябва да обясни каква е политиката на правителството за пътищата.
Депутатът от БСП Дора Янкова обяви, че социалистите се съмняват дали на 1 януари 2019 г. тол системата ще бъде документно и административно обезпечена.
Тя призова депутатите да отделят финансов ресурс, когато общините качат, че имат нужда от такъв. "Да покажем европейски модел и да кажем, че искаме магистралите, през където и да минават да бъдат красиво направени, а не да сгъваме кметовете", посочи Дора Янкова по отношение на идеята на НСОРБ процент от приходите от тол такси да отива за общинските пътища.
Тя препоръча на Агенция "Пътна инфраструктура (АПИ) и на МРРБ след приемането на законопроекта да направят една добра информационна кампания, защото така се прави в модерните страни. "Не може министърът вчера като сърдито дете да ни каже няколко думи и днес да си върши работата по общините, а вие от ГЕРБ да се червите и да казвате как тази ленива администрация нищо не направи последните три години и вие я вадите от положението", допълни Янкова.
"Червеният" депутат Жельо Бойчев също взе думата, като обяви, че според него управляващите бавят въвеждането на тол системата, като спирането ѝ обслужва определени икономически интереси.
По думите му никой от БСП не спори, че трябва да се въвежда тол системата. "Спорим и имаме претенция към АПИ, че не си върши работата", каза Бойчев. Той попита защо се е загубила половин година и защо всички действия по въвеждане на тол системата в България не се правят.
"Защо в момента последната работна седмица на НС за лятната сесия, предпоследният работен ден се внася този законопроект", попита Бойчев. Според него всички действия до момента показват, че администрацията и Министерски съвет не могат да се справят с тази задача или не искат.
Светослав Иванов от ГЕРБ отговори на социалистите с въпрос - "Не разбирам защо сте против рамката на тол системата?"
Той посочи, че цените на тол таксите не са ясни, тъй като законът дава рамката. "Дава се рамката на стартирането на тол системата. След това септември месец, ще бъдат направени обществени обсъждания. Ще се дискутират цените, ще се дискутират обхватите", каза Иванов.
"По принцип подкрепяме тол системата, но днес ще гласуваме "въздържал се" - законопроектът няма яснота", обяви Танер Али от ДПС.
"Винаги, когато имаше въпроси в парламентарния контрол към регионалния министър той споменаваше тол системата - "нека да я въведем и ще има пари и за общини, и за пътища", коментира той.
"Има европейска директива, че не може средствата от тол системата да се дават за общинска пътна мрежа, но 50-те млн. лева, които всяка година се дават от АПИ за общински пътища, са крайно недостатъчни", заяви Танер Али.
"Надявам се, че между първо и второ четене всеки с разума си и експертността си ще предложи варианти как да облекчим и общините", каза още депутатът от ДПС.