Срокът на преброяването на населението и жилищния фонд ще бъде променен при нужда с решение на МС.
Това решиха депутатите като приеха окончателно промените в в Закона за преброяването на населението и жилищния фонд, внесени от Александър Ненков и Александър Иванов от ГЕРБ.
Причината за това е усложнената епидемиологична обстановка в страната заради разпространението на коронавируса.
Преброяването трябва да се проведено в целия ЕС в началото на следващата година. У нас то трябваше да се състои в периода 22 януари - 15 февруари 2021 г. Това обаче няма да се случи.
Разисквания
Александър Ненков, един от авторите на промените, обясни, че в момента е нецелесъобразно да се проведе преброяване заради обстановката. Необходими са около 30 000 преброители, според НСИ, които ще трябва да посещават домовете, в някой има хора под карантина или заразени, аргументира се той.
От левицата подчертаха, че приемат аргументите, но НС снема от себе си отговорността и я прехвърля на правителството, което може да реши дали да започне преброяването или не, коментира Крум Зарков.
Данните от преброяването са важни за политическия процес, за пенсионната система и др, изтъкна той. Има логика да не се бърза и да не се брои на 22 януари, но не може да се дава възможността на Министерския съвет да решава сам, коментира депутатът.
Александър Ненков не се съгласи, че преброяването има отношение към предстоящите избори. Не отменяме закона, а даваме възможност за гъвкаво решение, обясни той защо не се фиксира нова дата. Няма задкулисие, категоричен беше представителят на ГЕРБ.
Юлиан Ангелов от "Обединени патриоти" обърна внимание, че е важно да се направи обективно преброяване. Не виждаме проблем, ако Министерският съвет определи датата, допълни той. Има направена добра преброителска карта, която дава възможност хората да бъдат преброени както трябва, изтъкна депутатът.
Още: Депутатите решиха - ако откажеш да те преброят, 160 лева глоба