Твърди регулации на рекламата и маркетинга на нездравословни храни, насочени към деца. Конкретно - забрана на рекламата на нездравословни храни в пиковите часове, когато се излъчват детски предавания. За това се обявиха "Активни потребители" по случай днешния празник – Деня на детето.
От "Активни потребители" посочват какви са целите им по темата:
1. Опазване на децата от маркетинга на нездравословни храни, включително забрана за спонсорство на събития, насочени или с участието на деца, реклама в социалните мрежи, използване на анимационни герои на опаковките на продуктите.
2. Подаване на по-добра информация на потребителите за храните, които купуват.
3. Намаляване на нивата на мазнини, захар и сол в обработените храни.
4. Провеждане на активни информационни кампании в подкрепа на здравословното хранене.
5. Фискални мерки, като например данък върху захарта.
6. По-добра и полезна храна в училищата, детските градини и другите публични институции.
В подкрепа на исканията си, "Активни потребители" посочват, че изследване на Световната здравна организация показва правотата на исканията им.
Според официални данни, в глобален мащаб има над 224 млн. деца с наднормено тегло. В Европа, едно на три деца са с наднормено тегло или със затлъстяване. Над 22 милиона деца под 5-годишна възраст в ЕС са с наднормено тегло, а около 5 милиона са със затлъстяване.
България е на пето място по детско затлъстяване в ЕС, като над 200 000 деца в училищна възраст са с наднормено тегло. Затова и "Активни потребители" конкретно искат да бъде въведено етикетиране на база хранителни профили, разработени от СЗО, като измерител за здравословност на рекламираните храни на деца.