Панамският канал между Тихия и Атлантическия океан е смятан за едно от седемте чудеса на света. Днешна Никарагуа има амбицията да го задмине по мащаби, изграждайки конкурентен проток, който да я направи богата.
Идеята не е нова - още през 19 век германският изследовател Александър фон Хумболт мечтае за канал между двата океана, прекосяващ Никарагуа. През 1849 година никарагуанското правителство и американският предприемач Корнелиус Вандербилт подписват договор за изграждането на новата връзка, но проектът така и не е осъществен.
Сега Никаруга иска отново да съживи идеята. Бедната латиноамериканска държава възнамерява да се превърне в кръстопът на световната търговия. Проектираният канал между Атлантическия и Тихия океан, който ще има дължина от около 300 км, трябва да стане конкурент на Панамския и да докара приходи за милиони. Строителството вече е възложено на хонконгския концерн ХКНД.
Очаква се, че новият канал ще донесе голям икономически подем на региона. Вестник "Ла пренса" още отсега прогнозира ръст на брутния вътрешен продукт с 15 процента. Наред с канала предстои да бъдат изградени железопътна линия, нефтопровод, две пристанища и едно летище. Стойността на проекта надхвърля 30 милиарда евро, като 51 процента от акциите ще бъдат собственост на никарагуанската държава, а 49 - на изпълнителя на проекта.
"Никарагуанският канал има потенциал да се превърне в изгодно трасе за превозването на суровини", заяви говорителят на хонконгския концерн Роналд Маклиън-Албоа. В крайна сметка това ще е допълнителен воден път, през който ще могат да преминават големи кораби.
Съмнителни ползи
Критиците обаче упрекват правителството в Манагуа, че действа прибързано. Така например изобщо не са проведени преговори с коренното население по карибското крайбрежие, през чиито райони ще премине трасето. "Общините са собственици на земята, а дори не са информирани", казва и депутатката от управляващата партия Бруклин Ривера.
Опозицията пък недоволства от това, че експлоатацията на канала се предоставя на чуждестранна фирма и то за 100 години напред. Все още има много неясноти, като например кой стои зад концерна ХКНД, отбелязва либералният депутат Вилфредо Наваро. Председател на управителния съвет на концерна е китаецът Ван Цзин, чиято телекомуникационна фирма миналата година вече получи концесия за мобилната телефонна мрежа на Никарагуа.
Оттогава насам обаче не се е случило почти нищо. "Щом не могат да изградят мобилна телефонна мрежа, как ще построят канал?", пита депутатът Елисео Нунес от Демократическата партия. Еколозите пък са най-загрижени от обстоятелството, че всички обсъждани трасета преминават през райони със защитени територии. Не е много сигурно дали те няма да пострадат от гигантския строителен проект.
Източник: Дойче веле