Редакционният екип на Actualno.com ви представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите за днешния ден – 3 юни.
Близо 25 млн. лв. са потънали за ремонти в затворите в България за 5 години - от 2014 г. до 2018 г. 14.3 млн. лв. от тях са пари от бюджета, а останалите - от Норвежкия финансов механизъм. Това показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към правосъдното министерство, предоставени на в. "Сега" по закона за достъп до информация. Най-големите инвестиции в сектора са направени през 2016 г., когато от бюджета са отделени над 6 млн. лв., а по НФМ - над 1.5 млн. лв.
Една от авторитетните агенции - S&P Global Ratings, потвърди рейтинга на България преди ден и той е BBB-/A-3' с положителна перспектива. Според обобщената оценка на S&P фискалната и външната позиция на страната остават силни, а очакванията за икономическия растеж се оценяват като благоприятни независимо от структурните ограничения в дългосрочен план. Положителната перспектива пред рейтинга отразява значителната вероятност България да се присъедини към чакалнята на еврото през следващите 12 месеца.
Вестникът съобщава за близо 1000 полицаи, които ще бъдат командировани по Черноморието, за да подпомагат летния сезон. Те ще струват на бюджета по около 20 000 лева на ден, според справка, предоставена на в. "Монитор" от МВР. Точната им бройка до момента е 947, но може да се увеличи. "Ситуацията може да наложи командироване на още униформени. Ако това се наложи, ще обявим точната им бройка. До момента обаче са около 1000", обясняват от вътрешното ведомство.
Европейската комисия очаква догодина бюджетният дефицит на Италия сериозно да надхвърли допустимото според правилата на ЕС, което повишава шансовете за подновяване на сблъсъка по отношение на икономическите политики между Брюксел и правителството в Рим. Италианският дефицит е на път да се раздуе до 3,5% от БВП през 2020 г., в сравнение с вече бездруго високите 2,5%, очаквани за тази година. Причините са забавящата се италианска икономика, плановете на Рим да въведе скъпи политики, включително т. нар. "граждански доход" и от намерението за отмяна на значима пенсионна реформа.