Редакционният екип на Actualno.com представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 2 август, петък.
Изданието пише, че 22-годишният син на директора на Националното следствие и зам.-главен прокурор Борислав Сарафов, който учи и живее в чужбина, има финансовата възможност да купи имоти за над половин милион лева. Това е изводът на НАП, която провери казуса с Боби Сарафов като част от замесените в "Апартаментгейт". Така ден след като чист от скандала излезе вече бившият шеф на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев, безпроблемно богат се оказа и наследникът на зам.-главния прокурор. От НАП обаче все още не са приключили с ревизиите на другите, замесени в скандала, обявиха в специалното си съобщение от прокуратурата.
Всекидневникът цитира любопитна информация, от която става ясно, че България е убедителен първенец в ЕС по раждания в невръстна възраст, следвана със съвсем малка разлика от Румъния. Това показват публикувани данни на "Евростат". Става ясно, че у нас 12,5% от всички първи раждания през 2017 г. са на момичета под 20 години, в Румъния са 12,1%, докато средното за ЕС ниво е 3,7%. Други такива държави в ЕС са Унгария и Словакия, където процентът е съответно 8,5 и 8,1. Във всички останали страни членки са не повече от 5% от всички първи раждания, като в повечето са дори под 3%. В Дания, Италия, Словения, Холандия, Люксембург и Швеция цифрите се колебаят между 1 и 1,4%.
Ежедневникът коментира, че премиерът Бойко Борисов е дал срок до октомври за решаване на историческите спорове със Северна Македония. Това се разбра след срещата на четири очи в Скопие между българския министър-председател и македонския му колега Зоран Заев. Двамата отбелязаха втората годишнина от подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни, както и честване на събития и личности от общата ни история.
Медията отбелязва, че Агенцията по заетостта е стартирала второто за 2019 г. проучване на потребностите на работодателите в България от работна сила. То ще се извърши в периода до 20 септември 2019 г. включително - съвместно с Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната. Това е четвъртото подред проучване на Агенцията, като във всяко от тях над 2500 работодатели в страната споделиха своите потребности от кадри и очакванията си към пазара на труда. Става ясно, че и този път анкетирането ще обхване работодатели от национално представителна извадка въз основа на данни, предоставени от НСИ.