Нормално е защитата на децата в медиите да е най-строга, но в останалите области регулацията трябва да отстъпва на саморегулацията, защото това показва зрялост на обществото и на медиите. Това коментира новият председател на Съвета за електронни медии София Владимирова.
Още: Неустоимите коледни предложения още са тук
Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество
Тя посочи, че именно при нарушаването на правата на малолетни и непълнолетни Законът за радиото и телевизията предвижда най-тежките глоби – от 15 до 30 000 лв.
Владимирова коментира, че телевизиите и радиата може да се чувстват обект на свръхрегулация (в момента няма аналогични закони и контролни органи за печатните и онлайн медиите - б.р.), но същевременно те остават пространство, доста по-свободно от фалшиви новини. „Доверието към традиционните медии е високо”, отбеляза шефът на СЕМ, като според нея хората си дават сметка, че манипулациите по-трудно си пробиват път в ефира, предаде бтв.
По думите й мониторингът на съвета е показал, че по време на предизборната кампания почти няма случаи на използване на езика на омразата, „което не може да се каже за онлайн медиите”.
Още: Повече полиция в София по време на празниците
Още: Жълт код за сняг и поледици в 12 области във вторник
По отношение на работата си начело на регулатора, Владимирова посочи три основни приоритета – запазването на обществения интерес, затвърждаване на позицията на СЕМ като „предвидим и ясен партньор” на медиите и ефективни отношения с останалите държавни органи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа
Още: Kaufland увеличи броя на станциите си за рециклиране в София
„Имам впечатлението, че хората вярват, че СЕМ ще им обърне необходимото внимание”, коментира Владимирова.