Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да питаме съседите, за да можем да дадем имота си под наем онлайн, решиха депутатите

12 февруари 2020, 11:30 часа • 24248 прочитания

Собствениците на имоти няма да търсят съгласието на 50 на сто от съседите си, за да ги отдават под наем на турист, реши парламентът.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

В крайна сметка, от ГЕРБ отстъпиха от спорната си идея която вменяваше нови изисквания към собствениците на имоти за краткосрочно отдаване под наем.

В случай, че поправката беше приета, разпоредбата щеше сериозно да ограничи хората, които ползват електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Booking, за да отдават стаи и апартаменти за краткосрочно настаняване.

Предложението беше направено от зам.-председателя на парламентарната комисия по икономика и туризъм Даниела Савеклиева.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Текстът пък беше вкаран в проект за промени в Закона за туризма и беше одобрен в комисията. По време на разглеждането на поправките на второ четене в пленарната зала на Народното събрание, управляващите все пак решиха да го оттеглят.

"В разискванията в комисията стана ясно, че това ще бъде една пречка за духа на промяната, която правим, а именно да направим регистрационен режим на тези места за настаняване", не особено ясно се аргументира Димитър Бойчев от ГЕРБ, който поиска отпадането на спорния текст. Всъщност в комисията въпросът въобще не беше дискутиран.

Предложението получи и сериозен отпор от БСП. Депутатите от левицата Антон Кутев и Явор Божанков се аргументираха, че промяната  цели да се облагодетелстват хотелиерите.

Съпротива и извън пленарната зала

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Крачката назад от управляващите дойде след като в публичното пространство се появиха коментари, че предлаганата от тях мярка ще създаде проблеми.

Несъгласие с готвените промени изрази бившият омбудсман Мая Манолова.

"Предложенията за промени в Закона за туризма са лобистки и продължават стъпките, убиващи малкия семеен бизнес за сметка на големите хотелиерски комплекси", посочи тя.

„Идеята да има санкция от общото събрание на етажната собственост е добра. Хората, които обитават трайно сградата, трябва да имат някаква сигурност – кой влиза, по какъв ред се настанява. Необходимо е да има комуникация между собственика, който отдава имота си краткосрочно, и останалите собственици.

На този етап обаче смятам, че предложението ще създаде повече проблеми, отколкото да намери решения. Първо трябва да се помисли за промяна на Закона за етажната собственост, която да гарантира легитимно провеждане на общи събрания“, коментира пред Investor.bg Ламбро Попов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС).

Предложението получи и политически отпор. "Възможността за отдаване под наем чрез сайтове като Airbnb.com и booking.com съживи цели райони в София и други градове. Хиляди граждани разчитат на допълнителен доход от това. Някои си покриват месечните комунални сметки, за други е цяла бизнес ниша", обявиха от "Демократична България". И, още преди законовата промяна да бъде приета, призоваха президента Румен Радев да бъде готов да й наложи вето.

Националните курорти

С решение на Министерския съвет по предложение на министъра на туризма националните курорти ще се обявяват за такива, решиха депутатите с приети на второ четене текстове от промените в Закона за туризма.

Лицата, които ще извършват дейност в местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения на територията на националните курорти, ще получават административни услуги по този закон в срокове, съкратени наполовина от предвидените.

Отпаднаха предложенията в националните курорти да се извършва т.нар. продуктово зониране - обособяване на функционални зони.

В случаите, когато на територията на общината е разположен национален курорт, общинският съвет е длъжен да планира разходи за подобряване на предлаганите туристически дейности, общински обекти, услуги и продукти в националния курорт, одобриха още депутатите.

Обсъждания

По време на дебатите Димитър Бойчев от ГЕРБ заяви, че голяма част от приходите на общините идват от националните курорти и промяната в закона е опит да накарат кметовете на общините да реинвестират част от тези пари в инфраструктура и в озеленяване. Не става въпрос за повишаване на данъци, категоричен беше той.

От своя страна Дора Янкова от БСП коментира, че държавата трябва да се ангажира с националните курорти, а не да се прехвърля отговорността на общините. "Тук опипваме темата, знаем, че има проблем, но хайде да го метнем на общините", посочи тя.

Предишните промени

През месец декември Народното събрание прие набързо поправките в Закона за държавния бюджет и Закона за туризма, позволяващи забрана на сайтове като Airbnb, Booking и дори Facebook и Instagram, ако на техните платформи се предлагат нерегистрирани в общината стаи под наем.

Дни след това законодателите разписаха текстовете за нов патентен данък в размер на до 250 лв. на година. Данъкът беше определен в публичното пространство като лобистки и въведен, за да натоварва с допълнително данъчно бреме само малките туристически обекти. Малки семейни хотели с до 20 стаи ще плащат новия данък за целия хотел, а отделните апартаменти и стаи за гости ще трябва да плащат до 250лв за всеки отделен обект.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес