Приключи първият месец от разкопките на Перперикон през тази година. Това каза археологът проф. Николай Овчаров, предаде Фокус.
„Кампанията започна на 17 юни и вече имаме една великолепна архитектура, която, естествено, не мога да покажа в София. Говорим за десетки сгради, които се показаха през последните дни от различни периоди, от Средновековието, от римския период. Очертава се едно великолепно градоустройство в северната част на Перперикон, както и много богати находки материали”, каза проф. Овчаров.
Той отбеляза, че става дума за четири пръстена, два от които сребърни и два бронзови. „Особено интересен е един пръстен, вероятно от XIII в., на който има кръстовиден монограм с букви, формиращи име и титла на човек, което още не сме разчели, защото буквално преди дни излезе този пръстен”, каза още проф. Овчаров. Той отбеляза, че ще бъдат показани няколко от многобройните сребърни монети от XIII и XIV век.
„Много интересен и любопитен е костният мундщук за музикален инструмент. Много рядък паметник, който е богато украсен с резба върху костта. Това са само част от находките”, каза още проф. Овчаров. Той посочи, че има още десетки керамични съдове, които се появяват в хранилищата от XIII и XIV век – пластът, в който в момента се намират археолозите. Тук има и един много странен пожар, който е нанесъл доста поражения на града през 13 век. Свързваме с колегите този пожар с превземането на Перперикон през 1254 година от българите – една обсада, която досега беше описана в изворите, но не беше хваната по археологически път. Говорим за една акция, която българският цар Константин Асен - Тих прави през 1254 година – да отвоюва загубените преди южни части на царството”, каза още Овчаров.
Той ще представи резултатите от разкопките на Перперикон през първия месец по време на пресконференция днес.