Нереални сигнали и неинтегрирана към съвременните комуникации система са основните предизвикателства пред националната система за спешни повиквания у нас. За миналата година регистрираните обаждания към телефон 112 са малко над 4 милиона. От тях близо 50% са нереални сигнали.
Иначе сигналите, изпратени до съответните служби за помощ, се разделят поравно между центровете за спешна помощ и полицията.
Първият сигнал за деня на един от спешните екипи е да транспортира пациент от Трета градска болница до „Пирогов”, съобщава bTV. С пристигането си екипът научава, че пациентът е отказал преглед в „Пирогов”, а медиците вече са загубили около половин час.
Освен забавяния от такъв характер, компютърната система за комуникация в столицата се е сривала поне 5 пъти от началото на годината, разкриха източници на телевизията. В такива случаи диспечерите разполагат с едва 8 телефонни линни. Това означава, че всеки девети потърсил помощ в столицата остава на изчакване, a сигнал тук приемат на всеки пет минути.
Мрежата 112 е изправена пред доста предизвикателства, признават от ръководството на системата.
„Системата трябва да може да е адекватна на съвремените условия и да дава възможност за многоканален достъп на гражданите”, заяви Констанца Бойкова от сектор „Проучване и развитие” на националната система 112.