Неразборията около Закона за незаконното имущество продължава (видео)

07 декември 2012, 12:21 часа • 6183 | прочитания

Народното събрание прие на първо четене промените в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Промените бяха наложени след като Конституционният съд (КС) отмени част от текстовете.

Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър

Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа

Най-важната промяна е, че 15-годишният период на придобиване на имущество, подлежащо на разследване при подозрение за незаконно придобиване, се намалява на 10 години.

Поправките са предложени от депутатите от парламентарната група на ГЕРБ Емил Радев, Красимир Ципов и Станислав Тончев. Те бяха подкрепени от 99 техни колеги, 19 народни представители се въздържаха.

Депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов предложи срокът между първо и второ гласуване да бъде намален на 4 дни. Предложението беше подкрепено, въпреки че от левицата изразиха недоумение кое налага тази промяна.

Още: Времето на Великден и през април: Студът няма да е малко, ще има изненада - прогнозата на Анастасия Стойчева

Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева

„Този закон е опасен, защото може да засегне невинни хора”, заяви по време на дебатите в пленарна зала депутатът от Коалиция за България Любен Корнезов, цитиран от bTV.

„Този закон беше гордостта на Бойко Борисов”, каза още Корнезов. „Той се хвалеше и тук, и в Брюксел, даже си заложи оставката, ако законът не бъде приет. От тази гордост след решението на Конституционния съд нормата стана срам и за Борисов, и за тези, които го слушат”, отбеляза народният представител.

„Конституционният съд обяви шест и то основни текстове за противоконституционни... Сега в КС, който не може да функционира, също има искане от депутати за още три текста... Ние не сме против конфискацията”, подчерта Корнезов. Той счита, че законът "е неефективен, няма да заработи”. Според Любен Корнезов имало опасност законът да се използва и за политическа репресия спрямо политическия опонент.

Подобна позиция защитиха и от ДПС. Христо Бисеров прогнозира, че още текстове от Закона ще бъдат отменени от КС и още дълго нормата ще се „разхожда" между Конституционния съд и парламента. Още повече, че в момента КС не може да работи заради протакането около избора на последния му член.

Още: Тестват системата BG-ALERT

Още: 1 април е: Отбелязваме Деня на шегата

Вносителят Емил Радев пък твърди, че законът е нова материя не само за България, но и за целия Европейски съюз. „Законодателството в тази си част в редица цивилизовани страни е прието малко преди 2000 г.”, посочи той. Според него нормално е да има спорове и различни правни виждания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес