Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Непротестиращите в БНР излязоха с открито становище

16 юни 2015, 16:22 часа • 7849 прочитания

Искаме да спре използването на ефира за лични цели и до края на седмицата протестиращите в БНР да започнат диалог с ръководството. Това казват в открито писмо непротестиращите в БНР.

Достатъчно дълго чакахме една част от нашите колеги да подходят с разум и уважение към медията с най-високо доверие в обществото – Българското национално радио и да преустановят използването на ефира за лични цели, тъй като по този начин уронват престижа на институцията. Като представители на над 700 от работещите в БНР, които не протестираме, апелираме към протестиращите си колеги да приемат поканата за конструктивен диалог на ръководството и до края на седмицата да седнем на една маса.  Това е вътрешен проблем, който ние можем да решим заедно и е крайно време да спрем разрастването на конфликта извън радиото, се казва още в обръщението.

Протестиращите ни колеги се опитват да изместят акцента и от чисто икономически проблем, свързан единствено с намаляване на възнагражденията в радиото, да го прехвърлят към необосновано настояване за оставка на ръководството без сериозна аргументацията за това. Припомняме, че решението на УС на БНР да изпълни изискванията на Закона за държавния бюджет и ПМС № 8 на МС от 16 януари 2015 г. за намаляване на 10% на разходите за персонал чрез редуциране на допълнителното материално възнаграждение и чрез намаляване на извънтрудовите възнаграждения на служителите на радиото, е обсъждано нееднократно в рамките на три месеца с всички служители в БНР и е взето предвид тяхното мнение. Ние всички подкрепихме това решение на ръководството като единствения възможен вариант, за да не се допуснат съкращения на служители в медията и намаляване на заплатите. Другата алтернатива щеше да доведе до масови съкращения на служители, а нито един от нас не желае това.

Ето защо недоумяваме за причината на протеста. Още повече, че ръководството на радиото изпълни исканията на протестиращите колеги до този момент и стартира независим външен одит за анализ на трудовите процеси в радиото, както и поиска окончателния доклад на Сметната палата за финансовото управление на БНР, инициира и допълнителни проверки на АДФИ и НАП. Професионално е да се изчака приключването им и едва след като се вземе предвид становището на компентните институции, да се правят обвинения и манипулации.

Припомняме и че Съвета за електронни медии в края на май официално изрази мнение, че не са констатирани нарушения в дейността на БНР, съобразно Закона за радио и телевизия както и на задълженията, възложени в Договора за управление на генералния директор на БНР. Не само това, ние добавяме, че през последните две години работа на този ръководен екип имаме повишаване на рейтинга на програмите, запазване високото ниво на общественото доверие в медията, оптимизиране на структурите на институцията и финансово стабилизиране на медията.

Ние нямаме конфликт с протестиращите колеги и сме убедени в техния професионализъм, че ще приемат предложението на ръководството за конструктивен диалог, за да спрем уронването престижа на националното радио, категорични са представители на непротестиращите в БНР, които присъстваха днес на заседанието на Съвета за електронни медии днес.

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес