Разузнавателни експерти от САЩ предупредиха, че Америка е обект на мащабен кибер шпионаж, който застрашава конкурентоспособността й, предаде "Вашингтон поуст", предаде БГНЕС.
Позовавайки се на анонимни длъжностни лица, вестникът обяви, че експертното заключение е включено в "Националната разузнавателна прогноза" - секретен доклад, обобщаващ общите гледни точки на американската разузнавателна общност.
Документът посочва Китай като страната с най-агресивни опити за проникване в компютърните системи на американските бизнес и институции, с цел да се сдобие с данни, които биха могли да се използват с икономически цели, отбеляза изданието.
Прогнозата изтъква енергетиката, финансите, информационните технологии, космическото дело и автомобилната индустрия като "най-любими" цели на кибератаките.
Външни експерти се обединяват зад мнението, че щетите за икономиката на САЩ възлизат на десетки милиарди долари, допълни "Поуст".
Документът предупреждава още, че три други държави – Русия, Израел и Франция, също участват в икономически шпионаж, но подчертава, че дейността им бледнее пред тази на Китай.
Администрацията на президента Барак Обама опитва да спира електронните кражби на търговски тайни като води формални протести, експулсира дипломати, налага визови и туристически ограничения и подава жалби в Световната търговска организация (СТО).